Archiv autora: Mgr. Lenka Rybová

MČR v přehazované 2019

Historicky 1. ročník Mistrovství ČR v přehazované se konal v Táboře 16. a 17. ledna. Účastnil se ho i náš tým SK Integry HK ve složení Verona, Žaneta a Natála Ferencovi, Tereza Mejtská a Klaudie Žigová. Z celkového počtu osmi týmů ze speciálních škol a odborných učilišť se naše družstvo umístilo na sedmém místě. Ačkoli se děvčata snažila, dělala zbytečné chyby, které je připravily o cenné body. Určitě také naší hře neprospělo vzájemné obviňování z chyb a hádky, které mezi sebou vyvolávaly sourozenci Ferencovi. Nicméně všechny dívky si na závěr perfektně připravené a zajištěné akce uvědomily, že si výborně zahrály a měly také možnost porovnat vzájemně síly s ostatními družstvy z celé republiky.

Literární výchova v knihovně

Třída A5  jezdí každý měsíc do Malšovické knihovny na Literární výchovu. Paní knihovnice je velmi vtipná a celý pobyt je jedna velká zábava. Každou návštěvu si pro nás připraví povídání o spisovateli, který píše knihy pro děti. Vypráví nám o jeho životě a díle a přečte a zahraje nám ukázku z jeho knihy. Pak plníme různé úkoly a malujeme ilustraci k přečtenému příběhu. Na závěr si hoši vyberou knihy domů na čtení, které si můžeme půjčit do další návštěvy.  Ve škole si celý měsíc o panu spisovateli povídáme, čteme jeho knihy a jednu z nich si vždy zapíšeme do našeho čtenářského deníku. Ke každé knize si namalujeme  obrázky a uděláme si výstavku ze spisovatelovy tvorby.
Pak se už jen těšíme na další návštěvu a jsme zvědaví na to, o kom si budeme vyprávět. Zkuste to také!

Varhanní koncert

V posledním týdnu před vánočními svátky se uskutečnil vánoční varhanní koncert pro žáky naší školy. Ve středu 19.12. jsme se vypravili  do kostela Sboru kněze Ambrože. Tam nás očekával varhaník Petr Šejvl. Petr je bývalý žák naší školy a náročné hře  na  největší a mechanicky nejsložitější hudební nástroj se věnuje už patnáct let.
Kostel od architekta Josefa Gočára připomíná svým tvarem loď.
Osobně nás přivítal Petr se svým tatínkem. Střídmý interiér kostela obohatila výstava  betlémů a obrazů žáků základní umělecké školy. Také jsme obdivovali  vystavenou zvonkohru.
Zasedli jsme do lavic. Pohlédli jsme vzhůru a prohlíželi si  kovové píšťaly varhan. Petr nám zamával a už se rozléhaly první tóny tradičních českých koled. Radost nám udělala i píseň Půlnoční od Václava Neckáře. Nemohla chybět snad nejhranější vánoční koleda Tichá noc. Ozdobou koncertu byla skladba Hallelujah od Leonarda Cohena známá z filmu Shrek. Celý příspěvek

Vánoční turnaj v Bocce

Na naší škole se odehrál již třetí ročník „Vánočního turnaje v BOCCE“. Hrálo se v pátek 14. prosince a tradičními účastníky byli členové oddílu BOCCE.
Do 1. skupiny byli vylosováni: Janík Novák, Jirka Čížek, Jirka Beneš a David Limr
      2. skupina: Míla Frolík, Kuba Doležal, Jožka Klein a Pepa Vitvar
      3. skupina: Miluška Černá, Viktorka Pánková, Filípek Karaus
Po lítých bojích přišlo na řadu vyhlášení výsledků:
      1. skupina: 1. David , 2. Janík, 3. oba Jirkové
      2. skupina: 1. Míla, 2. Pepa, 3. Jožka a Kuba
      3. skupina: 1. Viktorka, 2. Filípek, 3. Miluška
Všichni podávali velmi kvalitní výkony, takže si nakonec každý odnesl zaslouženou medaili, diplom i drobnou odměnu.

Jarmark 2018

Prosinec měsíc Vánoc, klidu a veselí!
Ve čtvrtek 13. 12. 2018 proběhl na naší škole tradiční Vánoční jarmark. Škola se proměnila a oblékla do vánoční atmosféry. V letošním roce byl jarmark zahájen krásným vystoupením dětí z divadelního kroužku pod vedením paní učitelky Jany Krepindlové a Jany Boučkové. Děti nám zatančily u vánočního stromečku krátké pásmo, které nás provázelo po celý den. Naladily nás na kouzelnou předvánoční atmosféru, která se pojila s vůní cukroví, jehličí, koledami i širokou nabídkou ručně vyrobených dárků z tradičních materiálů, které se zrodily v rukách našich dětí, rodičů a učitelů.
Na jarmarku se pil vánoční čaj, voněl vyhlášený a čerstvě upečený štrúdl, muffiny a sušenky, nechybělo vánoční cukroví a medové perníčky, které nám pomohly nazdobit naše hodné maminky. Moc jsme si tento den opět užili. Mohli jsme ochutnávat dobroty a nakoupit si krásné dárečky pro naše blízké. Všem přejeme krásné a pohodové Vánoce a do Nového roku 2019 vše nejlepší.

V divadle Drak „beze slov“

V pondělí 10. prosince 2018, jsme se vypravili do divadla Drak. Nečekalo nás tradiční divadlo, ale herecké a pantomimické vystoupení neslyšících umělců, žáků a studentů od 1. třídy ZŠ a SŠ včetně jejich pedagogů. Rozmanité taneční etudy si našly své diváky, od nejmenších mravenečků, baletních tanečnic až po akrobatické etudy.  Okouzleni jsme sledovali „lambadu“ i country tance. A co navíc? Alespoň ve zlomku času jsme poznali svět neslyšících, jejich znakovou řeč a naučili jsme se jejich poděkování. Byl to opravdový zážitek.

Mikulášská nadílka

Ve středu 5. 12. 2018 se již tradičně na naší škole uskutečnila návštěva Mikuláše, čertů a anděla. Podívali se na děti do všech speciálních tříd a na praktické škole od prvňáčků po pátý ročník. Mikuláš některé děti pokáral „za hříchy“, ale většina byla pochválena a od anděla dostaly sladké odměny. Čerti odešli s prázdnou. Kostýmy všech aktérů sklidily pochvalu a děti si na obou stranách užily skvělou zábavu.

Mateřská škola, Speciální základní škola a Praktická škola v Hradci Králové
pořádá
9. VÁNOČNÍ JARMARK
Ve čtvrtek 13. 12. 2018 v prostorách školy
od 7:40 hodin do 15:30 hodin

Přijďte si zakoupit vánoční cukroví, zdobené perníčky a dárky, které pro Vás vyrobily děti s pomocí učitelů a rodičů naší školy. Dárky u nás nakoupíte za příznivé ceny. Bude pro Vás připraveno i vánoční pohoštění.
VSTUP ZDARMA
Výtěžek z prodeje bude věnován dětem naší školy.

MČR ve stolním tenisu 2018

Mistrovství České republiky ve stolním tenisu se konalo 14. – 15. 11. 2018.
Mistrovství se zúčastnilo 120 účastníků tj. 60 hráčů, 37 rozhodčích, 21 trenérů a 2 hlavní organizátoři. Soutěžilo se v kategoriích muži, ženy a juniorky, junioři, žáci a žákyně ve skupině A i B, ve čtyřhře mužů a žen.
Atmosféra byla tradičně vynikající, svědčící o vysoké sportovní a společenské úrovni zúčastněných. I letos byly opět základní skupiny odehrány ve dvou tělocvičnách, průběhu turnaje to s ohledem na časový plán výrazně pomohlo, protože systém je nastaven tak, aby si všichni hráči dostatečně zahráli a tím získali i zkušenosti. Nikdo nevypadne po jednom zápase.
Ve středu byly odehrány základní skupiny ve všech kategoriích a dokončena soutěž čtyřher.
Ve čtvrtek již soutěže gradovaly vyřazovacím systémem. Finále byla odehrána v jednotném čase.
Pro samotné hráče je nástup finalistů ke stolům, jejich jmenovité představení a doprovodný potlesk silný zážitek. Divácká kulisa a fandění tento zážitek ještě umocnily. Celý příspěvek

Výuka v přírodě

Dne 14. 11. se třída A8 vydala k soutoku do Jiráskových sadů, kde se děti seznámily s místní krajinou a zvířaty, které tam žijí. Zopakovalo se učivo z přírodopisu ze 7. ročníku – ptactvo a rostliny. Děti se také setkaly s nutriemi, kachnami a labutěmi, které nakrmily suchým pečivem. Vycházka se opravdu vydařila, některé děti poznaly část Hradce Králové, kterou ještě neznaly.