Archiv pro rubriku: Kulturní akce

Slunovrat a Tomáš Klus

Sny a přání se plní o Vánocích. Divadelnímu souboru Slunovrat se jeden sen splnil. V pondělí 16. prosince se v hradecké filharmonii rozezněly písně Tomáše Kluse. Mnozí mladí členové souboru si přáli stát s ním na jednom jevišti. Vždyť znají jeho písně a broukají si známé melodie. Sen se splnil.
Avšak před divadelníky, a hlavně jejich uměleckou vedoucí, stál nelehký úkol. Pohybově, tanečně a choreograficky ztvárnit a naplnit název společného představení „Jedno je vším, Všechno jedním.“ Myšlenka jedinečnosti každého člověka, rozdílnosti osobností, ale zároveň spojující jednota a sounáležitost. Celý příspěvek

Vánoční jarmark

Vánoční čas přišel opět mezi nás, a i v letošním roce se v naší škole dne 12.12.2019 uskutečnil jubilejní 10. ročník jarmarku. Ve vstupních prostorách školy se rozsvítil stromeček, z dálky jiskřila záře světýlek a linula se vůně svíček. Vánoční náladu nám v prvních okamžicích přinesla vystoupení našich dvou souborů Divadelňáčku a Muzicírování. Děti si pro všechny přítomné připravily pod vedením paní učitelek taneční a hudební pásma. Ta nás provázela po celé dopoledne. Jarmark byl náležitě uveden a samotný prodej mohl začít v plném proudu. Během celého dne mohli přicházet učitelé s dětmi, rodiče, přátelé školy, studenti z pedagogické fakulty a kolemjdoucí, aby si nakoupili krásné vánoční dárky pro své blízké a kamarády. Všichni měli možnost ochutnat tradiční vánoční cukroví, pochutnat si na vyhlášeném vánočním štrůdlu a zahřát se zimním čajem nebo ochutnat horký ovocný nápoj. V nabídce byly také kremrole, muffiny a mini bábovičky, o které byl velký zájem. Všichni si velmi pochutnali. Všem přítomným se vykouzlil úsměv na tváři a atmosféra všude kolem byla opravdu vánoční. Věříme, že si tuto akci všichni velmi užili a přenesli si kousek Vánoc i do svých domovů. V příštím roce se budeme těšit na viděnou.

Čerti, Mikuláš a andělé

Již tradičně se 5.12. na naší škole uskutečnila  tato akce. Pět žáků osmých a devátých tříd si navléklo připravené kostýmy těchto postav, pečlivě se nalíčilo a navštívilo jednotlivé třídy  na škole. Všude byli mile přivítáni, dostali i obrázky od dětí. Mikuláš všechny pochválil, některé i pokáral, ale nakonec je obdaroval drobnými sladkostmi. Tuto akci si užili jak hlavní aktéři v kostýmech, tak i žáci ve třídách.

Výtvarná galerie „U nás“

V měsíci listopadu byla v naší škole uvedena výtvarná galerie s názvem: „U nás“. Nachází se ve druhém patře hlavní budovy. Otevřel ji svou výstavou náš žák David Bokůvka, který velice rád kreslí vlastní i známé pohádkové postavičky. Většinu z nich vidí ve své hlavě a nepotřebuje žádnou předlohu. Z obrázků se dá po dobrém prozkoumání sestavit i celý příběh. David nechal dětem i několik omalovánek a úkolů, aby si návštěvníci mohli zasoutěžit nebo si obrázky vybarvit. Zajímavá a inspirující výstava potrvá do konce roku 2019.

Do praxe bez bariér

Střední škola Praktická v rámci projektu „Do praxe bez bariér“ navštívila tři další firmy. V Proseči u Skutče firma Ergotep zaštiťuje celý projekt. Pracovníci firmy nám nejprve v přednáškovém sále objasnili celý provoz a chod firmy. Pak jsme si prohlédli výrobnu a seznámili jsme se s vyskladňováním objednaného zboží.  Prakticky jsme si vyzkoušeli zabalit drobné zboží a nakonec jsme si za odměnu odvezli i malý dárek.
11. a 12. listopadu jsme byli očekáváni ve firmě Citygrap z Hradce Králové. Firma se zabývá reklamou, grafikou a tiskem. Seznámili jsme se s postupem a technologií potisků na trička. Měli jsme možnost vybrat si z nabídky v počítači motiv, který se pak tiskne na tričko. A také jsme si tisk prakticky vyzkoušeli. Takže máme zvířátka, auta, ale i kytičku nebo kouzelnou hůlku Harryho Pottera.
Poslední exkurze proběhla ve firmě Pro-Charitu, Červený Kostelec. Tam jsme si úžasně pochutnali a nakoupili dárky na Vánoce. Vyrábějí bylinkové sirupy – mohli jsme je stáčet, připravovat láhve, etiketovat – no prostě každý si našel to, co zvládl

Den pro handicap

Pedagogická fakulta Univerzity Hradec Králové, katedra speciální pedagogiky pořádala 25. listopadu 2019 odbornou diskuzní konferenci na téma hendikepované děti a inkluze. V panelové diskuzi vystoupili ředitelé základních a speciálních škol. V odpolední části se do diskuze zapojili zástupci MŠMT, MPSV, české školní inspekce, speciálně pedagogických center.
V rámci programu vystoupili také soubory ze Speciálních škol. Divadelní soubor  Slunovrat  se představil ukázkou z nadcházejícího koncertu „Jedno je vším, všechno jedním“. Taneční choreografie, opírající se o texty a hudbu Tomáše Kluse, přiblížila svět člověka s hendikepem. Celé vystoupení provází myšlenka odlišnosti a blízkosti rozdílných světů a touha člověka po celistvosti.

Výprava za Knihožrouty

Dne 7. listopadu 2019 jsme šli opět navštívit Městskou knihovnu Hradce Králové. Nejprve jsme si s paní knihovnicí povídali o tom, jak vlastně taková knížka vzniká a co se s ní děje, než se dostane do knihovny nebo do knihkupectví. Potom pro nás měla paní knihovnice připravený napínavý skoro až detektivní příběh o Knihožroutech. Když jsme si příběh vyslechli, tak si děti nakreslily obal na vlastní knížku. Vznikly tak moc pěkné tituly. Poté měly děti prostor si prohlédnout knížky a zahrát si hry, které dětské oddělení knihovny nabízí. Toto poučné dopoledne jsme si moc užili a některé děti si dokonce i některé knížky půjčily domů. Děkujeme Městské knihovně za opět krásně připravený program a už teď se těšíme na příště. Žáci třídy ZŠSA4 a ZŠA3.

Výtvarný program v Galerii moderního umění

V pátek 25. října jsme měli zamluvené aktivity o liniích a barvách v Galerii moderního umění na Velkém náměstí. Cestou, jsme si prohlédli také nově opravené schodiště, Bono Publico a poslechli skladby, které zde jsou nahrané pro chodce. Využili jsme také přístupných zahrad a prošli si  jejich zákoutí. V přízemí krásné budovy (původně sloužila jako bankovní prostory) nás uvítala nová galerijní pedagožka, paní Šestáková, a po odložení bund v atelieru jsme se vydali pracovat. Obdivovali jsme citlivě opravené historické detaily i nové prvky, které pro potřeby stálé teploty a vlhkosti výstavních prostor byly nutné. V rámci trvalé expozice jsme sledovali barevné ladění obrazů, způsob provedení, a děti pak byly vyzvané, aby vyjádřily barevným proužkem svoji náladu. Zjistily tak, že mají ve své představě různé spektrum barev, které vyjádří například smutek,  nebo radost. V té souvislosti měly pak vybarvit černobílou reprodukci obrázku, a změnit jeho ladění v originále – to děti zaujalo a bavilo.  

Kam na střední školu?

Deváťáky ze třídy ZŠ A2 čeká v letošním školním roce důležité rozhodnutí, na kterou střední školu podají přihlášku, a čemu by se chtěli věnovat ve svém profesním životě.
Ve středu 23. října jsme společně navštívili Informační a poradenské středisko na ÚP v Hradci Králové. Díky besedě si žáci ujasnili, co je důležité si uvědomit při výběru střední školy, dozvěděli se, jak jim může úřad práce pomoci při volbě povolání.
Všichni si besedu užili a snad se i dozvěděli řadu nových informací. Nad svým důležitým životním krokem mohou ještě v klidu několik měsíců přemýšlet.

Staré pověsti české

Dne 22. 10. 2019 k nám zavítala skupina historického šermu Divadlo Pernštejn Pardubice. Přenesla děti za období počátku vzniku českého národa  – starověku a představila jim slavné osobnosti nejstarších pověstí českých. Před námi se odehrával příběh praotce Čecha, knížete Kroka a jeho tří dcer, Bivoje i Horymíra se Šemíkem. Poslední sondou do historie našeho národa byla pověst o vzniku Přemyslovského rodu s  jeho zakladateli Přemyslem Oráčem a kněžnou Libuší. Představení mělo dynamiku, vtip, spád i napětí a vtáhlo nás všechny do děje. Děti jako komparzisté sehrály ochotně Slovany a báječně se osvědčili i v roli diváků. Výkony hlavních protagonistů byly oceněny dlouhotrvajícím potleskem. Představení se líbilo malým i dospívajícím dětským divákům i celému učitelskému sboru. Rozhodně chceme tuto šikovnou dvojici herců a šermířů vidět znovu v nových příbězích.  Děkujeme!!