Archiv pro rubriku: Kulturní akce

Vernisáž Lucie Zaplatílkové

Ve čtvrtek 20. června 2019 se v naší škole uskutečnila výstava obrázků Lucie Zaplatílkové. Vystavené obrázky vytvořila Lucie nejen ve škole, ale i v Základní umělecké škole, kde navštěvuje výtvarný obor. V použitých výtvarných technikách – vodové a temperové barvy, koláž a linoryt – znázorňuje Lucie svůj vnitřní svět (autoportrét), nahlíží pod pokličku věcí, jež nás obklopují a znázorňuje přírodu tak, jak ji vnímá jen ona a její fantazie. Jsme pyšní na to, že se žáci naší školy dokáží zapojit do mimořádných uměleckých aktivit, jako jsou např. obory na Základních uměleckých školách.
Lucii přejeme hodně úspěchů do další výtvarné práce!

Školní výlet na Křivolík

Dne 20. 6. 2019 se 24 odvážných školáků ze ZŠ speciální s neméně statečnými paní učitelkami vypravilo proti proudu času. Za cíl školního výletu si totiž vybrali pravěkou osadu Křivolík u České Třebové.
Užili si PRA-PRA neboli pravěk prakticky, prohlídku osady s mnoha ukázkami a praktickými činnostmi. Naši „pravěcí“ průvodci nás provedli od nejstarší doby kamenné po dobu železnou. Ukázali nám obydlí, zbraně, nástroje, oblečení, vysvětlili jejich výrobu; dozvěděli jsme se o způsobu pohřbívání, výrobě bronzu a železa. Vlastnoručně jsme si vyzkoušeli štípání polínek sekeromlatem, mletí obilí a pečení chlebových placek, pomáhali jsme okopávat pravěké políčko.
Všichni žáci byli úžasně zvídaví, dvouhodinový program je bavil a někteří i překvapili svými znalostmi – inu asi dávali ve škole pozor!
Byl to příjemně strávený půlden – v lese, na čerstvém vzduchu, v klidu a pohodě /byli jsme tam sami/, s nabitým a zajímavým programem. Kdo nebyl, ať si určitě udělá výlet /se třídou či s rodiči/. Na osadě Křivolík to žije po celý rok, pořádají různé akce pro veřejnost. Je to skvělé poznání života našich prapraprapředků.
Více na www.krivolik.cz

Školní výlet Mirákulum

Ve čtvrtek 13. června navštívili některé třídy naší školy zábavní Park Mirákulum ve středočeských Milovicích. Ihned za branami parku, do kterého jsme měli vstup zdarma, byli všichni žáci označeni páskou na ruku s telefonním číslem na paní učitelku; to pro případ, že by se vzdálili z dohledu a neznali cestu zpět k ostatním spolužákům. Ocitli jsme se ve světě plném překvapení, ve světě herních aktivit. Každý si našel svoji zábavu. U některých nejvíce bodovaly trampolíny, skluzavky, hrad, podzemní chodby a lanová bludiště. Jiní si oblíbili houpačky, prolézačky, pestrobarevný svět prasátka Pigyho, nebo vodní svět. Pokud někdo navštívil bludiště, našel cestu ven podobně, jako Théseus, kterému pomohla Ariadnina nit. Nevynechali jsme ani občerstvení, které bylo na mnoha místech parku a nakoupili drobné suvenýry pro sebe i pro rodiče nebo sourozence. Měli jsme velikou radost – nejen že nám počasí přálo, ale hlavně jsme se beze ztrát vrátili ke škole. Výlet se vydařil.

Knihovna Médium – pohádky

Na pátek 7. června se třída A6 moc těšila. Čekala nás návštěva knihovny v Médiu. Paní knihovnice pro nás připravila pohádkový příběh o Bubáčkovi. Všichni jsme pěkně poslouchali, odpovídali na otázky a zapojili se do hry. Po pohádce jsme si mohli prohlížet knížky i časopisy podle vlastního výběru. Holčičky si našly povídání o princeznách, kluky zase zajímaly komiksy a knížky o zvířatech. Škoda, že to tak rychle uteklo! Už teď se těšíme na další návštěvu.

 

Jaro v knihovně

Opět jsme rádi zavítali do knihovny na Slezském Předměstí, kde si pro nás paní knihovnice připravila zajímavé čtení o jaru. My jsme vyprávění a čtení doprovázeli připravenými obrázky a zopakovali jsme si vše, co k jaru patří. I názvy zvířat a jejich mláďat. V příjemném prostředí jsme neodolali lákavé nabídce prolistovat si i jiné knihy a časopisy, které knihovna půjčuje. Na příští návštěvu se budeme zase těšit S3 a A3, protože nás připravené úkoly zaujaly.

Planetárium

Každého přemýšlivého člověka občas napadají otázky:  Je vesmír konečný nebo nekonečný? Kde má vesmír hranice? Co je za vesmírem? Kam se vesmír rozpíná? Na tyto složité otázky, ale i jiné, jsme hledali odpověď v pátek 31. 5. při exkurzi do hradeckého planetária. Zúčastnilo se jí několik tříd ZŠS. Byl pro nás připraven opravdu vyčerpávající program s výkladem a průletem vesmírem s návštěvou několika planet. Naši oblíbení herci Richard Genzer a Michal Suchánek propůjčili hlas pohádkovým bytostem- lednímu medvědovi a tučňákovi a zábavnou formou nás opět celým vesmírem provedli. Po pohádce jsme navštívili hvězdárnu a střechu planetária s několika dalekohledy. Přelet vesmírem jsme ukončili na Novém Hradci Králové ochutnávkou zmrzliny u kostela. Všem třídám doporučujeme návštěva planetária a hvězdárny.

Den dětí

Na pátek 31. 5. 2019 připravili žáci osmého a devátého ročníku pro své mladší kamarády z prvního stupně a speciálních tříd zábavnou část dopoledne v podobě 15  soutěžních stanovišť, kterými děti postupně procházely a plnily různé úkoly. Skákaly v pytlích, zdolávaly překážkovou dráhu, přenášely vodu na lžíci, musely se trefit švihadlem do láhve s pískem, poznat obrázky zvířat, rychle přemístit předměty do koše, složit rozstříhané obrázky, přenášet brčkem lentilky a další soutěže. Akce se líbila jak žákům, kteří se podíleli na organizaci, tak soutěžícím.

Návštěva knihovny- Komiks

Ve středu 29. května třída A2 opět navštívila knihovnu Medium na Moravském Předměstí. Paní knihovnice nám velmi zajímavě povídala o jednom z nejpopulárnějších literárních žánrů – o komiksu. Slovo komiks vzniklo z anglického slova comicstrip, v překladu pás komických obrazů. Komiks spojuje postupy malířství a literatury. Obrázky jsou uspořádány za sebou s případným doprovodným textem. Dohromady vytvářejí příběh. Komiksy se většinou vyznačují používáním „bublin“ k zobrazení mluvené řeči. Tradičním znakem bývá využití karikatury. Mají komické nebo dobrodružné rysy. Spojují obraz, vtip a krátké slovní spojení. Dozvěděli jsme se, že historie komiksu spadá do 19. století. Žluté dítě, žertovné zvířátko Crazy Cat, příběhy Mutta a Jeffa, Superman, Batman, Spiderman… U nás Ferda Mravenec, Ryhlé šípy, Robin Hood, Asterix, Čtyřlístek a mnoho dalších. Každý si vzpomněl, že některý z komiksů viděl v časopise nebo na webu, případně si ho i přečetl. Po seznámení se s komiksem jsme měli možnost si vyzkoušet jeho tvorbu. Do komiksových bublin jsme vyplňovali vhodný text, a naopak k bublinám jsme doplňovali ilustrace. Malovali jsme panáčky v různých situacích a pokoušeli se vyjádřit emoce. Přišli jsme na to, že vytvořit poutavý komiks není vůbec jednoduché.
Děkujeme paní knihovnici!

Škola v přírodě v Jestřebích horách – 23. – 24. 5.2019

Čtvrteční ráno bylo opět zamračené a ponuré. Ale nám to nevadilo, protože jsme věděli, že odpoledne nás čeká příjemná snad sluneční cesta za dalším poznáním. Dopolední výukový blok byl o přírodě. Protože jsme se nacházeli v chráněné krajinné oblasti Broumovsko, seznámili jsme se s tamním přírodním systémem. Na závěr nás opět čekaly úkoly, doplňovačky a skládačky.
Odpoledne jsme se vydali na Slavětín a do Lhoty u Trutnova. Cestou jsme objevili další rozhlednu. Tentokrát byla vyšší a dřevěná. Na rozhledně nás přivítala maketa dřevěného orla. Znovu se nám otevřel nádherný výhled do krajiny lesů, luk a hor. Pak jsme dále pokračovali po turistické stezce. Cestou jsme objevili maskované „bunkry“ a na vlastní oči viděli, jak v lesích vypadají. Po dešti lesní stezky byly bahnité a často jsme museli překonávat nastražené lesní překážky. Uvědomili jsme si, jak museli vojáci, kteří chtěli bránit naši zemi, překonávat všechny nástrahy lesa. Zpáteční cesta vedla úvozem, lukami, prošli jsme vesničkou Markoušovice a nakonec jsme opět vystoupali strmou lesní stezkou k Pasekám. Celý příspěvek

Škola v přírodě v Jestřebích horách – 22.5.2019

Na středeční den hlásila naše meteorologická stanice trvalý drobný déšť. Dopolední výukový blok byl věnován historii čs. Opevnění v letech 1935-38. Seznámili jsme se s historií, s rozdělením a účelem těchto staveb. Proč právě tato historie? V Jestřebích lesích se nachází několik desítek staveb lehkého opevnění právě z tohoto období. Několik jsme jich již objevili na prvních vycházkách. A nyní je dokážeme i pojmenovat a víme o nich více informací.
Pomocí různých obrázků jsme sestavili dělostřelecké tvrze, lehká a těžká opevnění a zkusili nakreslit, jak takové opevnění vypadalo. A protože na chvilku vysvitlo slunce, využili jsme příležitosti a zaběhli jsme si postřehový závod s hádankou. Vyzkoušeli jsme si, jak vojáci musejí být pohotoví, rychlí, bystří a všímaví.
Po odpoledním klidu jsme dokončili všechny úkoly a čekal nás turnaj v bocce. Mnozí z nás se s touto hrou setkali poprvé. O to víc bylo zajímavé sportovní klání mezi hráči. Nakonec si zahráli i paní učitelky a obhájily vítězství. Po vyhlášení výsledků a vítězů turnaje v bocce jsme začali chystat večerní karneval. Vyráběli jsme masky a připravovali soutěže. Večer proběhla ukázka nejrůznějších masek, zatančili jsme si, soutěžili jsme a zahráli si hry.