Archiv rubriky: Kulturní akce

Výlet do ZOO Dvůr Králové

V úterý 26. 10. 2021 jsme využili poslední možnost k odjezdu na výlet. Měli jsme štěstí na nádherné počasí.
Probíhal zde týden duchů, spojený s dlabáním dýní. Objednali jsme si výukový program pro školy a prošli jsme pod vedením velice šikovné paní lektorky celou zahradu.
I přesto, že bylo chladněji, viděli jsme množství zvířat – slony, žirafy, hrochy, nosorožce, surikaty, opice, rybičky, fosily a ještě hodně dalších. Vyslechli jsme si hodně zajímavých informací – nejstarší slonici je 47 let a má jeden kel spravovaný jako u zubaře,  jak rychle běhá gepard. Také museli odstěhovat krokodýla, protože se již nevešel do akvária – měřil přes 4 metry.
Moc se nám to líbilo a budeme doufat, že covid zmizí a my pojedeme poznávat další krásná místa.

Exkurze do OU v Hořicích v Podkrkonoší

V pondělí 25.10.2021 se uskutečnila exkurze žáků 9.třídy a několika osmáků do OU v Hořicích v Podkrkonoší – Střední škola řemesel.
Přijel pro nás osobně pan zástupce zdejšího OU, který nás potom také prováděl školou, internátem a dílnami pro praktické vyučování. Také nám zodpověděl veškeré dotazy.

 

 

Vyučují se zde tyto obory:
Brašnářská a sedlářská výroba
Čalounická výroba
Zednické práce
Malířské a natěračské práce
Zemědělské práce
Pečovatelské služby
Praktická škola dvouletá

Viděli jsme dílny pro obory, které na OU v Hradci Králové nejsou a jejichž absolventi, po  ukončení studia, nemají problém s hledáním zaměstnání.
Zajímavé v této škole je uspořádání výuky a praxe – již od prvního ročníku dva dny výuka a tři dny praxe. Exkurze se všem velice líbila.                      

Planetárium v Hradci Králové

Královéhradecký kraj vypsal výzvu MUP k volnočasovým aktivitám. Naše škola se do ní zapojila projektem „Město, které je mým životem“. Poznat dobře své město, jeho kulturní skvosty, přírodní  a  architektonické zajímavosti, bylo cílem projektu. Jednou z dalších aktivit byla návštěva Planetária.

Jak začít super školní týden? Návštěvou hradeckého planetária. Počasí nám přálo a tak jsme v pondělí 4. 10. mohli vyrazit od školy, směr Planetárium. Každá třída si zvolila jiný způsob dopravy a tak jsme se všichni sešli až u hvězdárny. Nejprve nám všem změřili teplotu a vzhledem k tomu, že ji všichni měli v normě, tak nás vpustili do velké klenuté místnosti s nebem nad hlavou.
Prohlédli jsme si aktuální oblohu, pak cestovali časem a najednou jsme se jak mávnutím kouzelného proutku ocitli v deset hodin v noci, pak o půlnoci a ve 4 hodiny ráno a mohli si prohlédnout hvězdnou oblohu, kde se skrývaly i planety a měsíce. Zahráli jsme si na kosmonauty, navštívili i mezinárodní vesmírnou stanici ISS a některé planety si prohlédli opravdu zblízka.
No a není lepšího konce, než je hvězdná pohádka o medvědovi, tučňákovi a chobotnici.
Na hvězdárně se nám moc líbilo a někteří naši kamarádi teda váleli, těch vědomostí co mají, no super.

Prohlídka města

Královéhradecký kraj vypsal výzvu MUP k volnočasovým aktivitám. Naše škola se do ní zapojila projektem „Město, které je mým životem“. Poznat dobře své město, jeho kulturní skvosty, přírodní  a  architektonické zajímavosti, bylo cílem projektu. Jednou z dalších aktivit byla procházka historickou částí města Hradce Králové za doprovodu královny Elišky.
V pátek 24. 9. 2021 se další třídy zúčastnily komentované prohlídky historické části města Hradce Králové s královnou Eliškou, která byla ustrojena v krásném dobovém kostýmu.
Setkání začalo pod Bílou věží. Královna nejdříve všechny přivítala a vzápětí mohly děti začít stavět Bílou věž z velkých kostek, o což byl mezi dětmi velký zájem. Dále si mohl každý složit velké puzzle  s motivem Bílé věže. Procházka pokračovala směrem k morovému sloupu, dále po schodech Bono publico do nově opravené pivovarské zahrady. Zde si děti s královnou Eliškou i  zatančily, zacvičily a zazpívaly. Procházka končila opět u Bílé věže, kde se všechny děti s královnou vyfotily.
Děti se při této akci zábavnou formou dozvěděly spoustu zajímavostí o historické části města Hradce Králové.

Vodní elektrárna „Hučák“

Královéhradecký kraj vypsal výzvu MUP k volnočasovým aktivitám. Naše škola se do ní zapojila projektem „Město, které je mým životem“. Poznat dobře své město, jeho kulturní skvosty, přírodní  a  architektonické zajímavosti, bylo cílem projektu.
Jednou z aktivit bylo získat technické znalosti v malé vodní elektrárně na Labi „Hučák“ a informace o obnovitelných zdrojích v infocentru elektrárny.

Dne 24. 9. 2021 jsme navštívili historickou budovu vodní elektrárny Hučák. V infocentru jsme nejprve zhlédli film, který nás uvedl do problematicky obnovitelných energií. Nenásilnou formou nám sdělil mnoho zajímavých informací hlasem Petra Vondrušky. Pak jsme se přesunuli k samotné prohlídce vodní elektrárny a jejího zařízení. Milá paní průvodkyně se nám po celou dobu prohlídky věnovala s maximálním nasazením a zodpovídala mnoho dotazů, ze kterých bylo patrno, že exkurze děti baví a zajímá je. Patrně nejvíc je však bavila návštěva interaktivní expozice, kde si mohly vše, jak se říká, osahat. S velkým úspěchem se setkala vitrína, kde si děti mohly vytvořit tornádo.

Přírodní památka Plachta

Královéhradecký kraj vypsal výzvu MUP k volnočasovým aktivitám. Naše škola se do ní zapojila projektem „Město, které je mým životem“. Poznat dobře své město, jeho kulturní skvosty, přírodní  a  architektonické zajímavosti, bylo cílem projektu. Jednou z dalších aktivit byl environmentální terénní program zaměřený na biodiverzitu hradecké přírodní památky na Plachtě.
21. 9. 2021 jsme vyrazili na zajímavou akci. Pan průvodce z ochranářské skupiny JARO nás vedl skrytými cestičkami krajinou, kterou bychom ve městě nečekali – kus krásné divoké přírody v centru Hradce Králové.
Ráz zvláštního prostředí této oblasti  byl vytvořen pomocí tanků, které tam jedenkrát ročně udržují to správné prostředí. Vyskytují se zde mnohdy  jedinečné druhy obojživelníků, plazů a hmyzu.
Při svém putování jsme na rybníku Češík  zahlédli několik druhů kachen, labutě a občas vyšplouchl i nějaký kapřík. V tůňkách, loužích, rybníčcích a mokřinách jsme pozorovali potápníky, larvy, vodoměrky a žabky.  Nad nimi kroužily vážky a šídla. Pro další létající hmyz zde byly vytvořeny dva hmyzí hotely. Velmi nás zaujal  „hřbitov místních vymřelých druhů“. Celý příspěvek

Plavba parníkem

Královéhradecký kraj vypsal výzvu MUP k volnočasovým aktivitám. Naše škola se do ní zapojila projektem „Město, které je mým životem“. Poznat dobře své město, jeho kulturní skvosty, přírodní  a  architektonické zajímavosti, bylo cílem projektu.

V pátek 16. 9. 2021 se třídy ZŠS zúčastnily v rámci grantu „Město, které je mým životem…“ plavby parníkem.
Vypluli jsme z přístaviště na Smetanově nábřeží proti proudu řeky Labe směr Plácky. Otočka byla u železobetonového mostu z roku 1912, který spojuje části Plácky a Věkoše. Cestou jsme viděli budovu filharmonie, městských lázní, kongresového centra Aldis. Podpluli jsme silniční Labský most a železniční most na trati do Třebechovic pod Orebem. Také jsme mávali na cyklisty a pěší na cyklostezce, která vede podél Labe do Jaroměře, Kuksu, Dvora Králové a dál směr Podkrkonoší. K našemu překvapení jsme při návratu nezakotvili hned v přístavišti, ale minuli jsme ho, podpluli silniční Tyršův a Pražský most a až u jezu zvaném „Hučák“ jsme se otočili a definitivně pak přistáli v přístavišti. A tak jsme ještě zahlédli z vodní hladiny Muzeum východních Čech, Český rozhlas, vodní elektrárnu „Hučák“. Plavba trvala zhruba hodinu a po vodě jsme urazili asi 5,5 km. Všem se to moc líbilo, byl to nevšední zážitek. Poznali jsme Hradec Králové, město, kde mnozí bydlíme a všichni chodíme do školy, zase z jiného úhlu pohledu. Všechny děti byly hodné, nikdo nespadl přes palubu a tak nebylo třeba ani záchranného kruhu. J I mořská nemoc se nám vyhnula, nikdo se nebál, nikomu nebylo špatně z houpání na vlnách.

III. turnus příměstského tábora

Srpnový turnus příměstského tábora provázelo téma: Indiáni a kovbojové.
„Počasí nám přeje, tak hned vyrážíme do Botanické zahrady, kde si povídáme o bylinkách“. Cestou do školy na louce trháme různé květiny do našeho herbáře. Odpoledne jsme se pustili do výroby indiánských čelenek a zdobeného totemu – nechybí ani kovbojské omalovánky a písničky.
Druhý den tábora nám začíná na Divokém západě v kukuřičném bludišti. Našli jsme všechny indicie k hádankám, vyluštili tajenku a dostali odznak malé kukuřičky. Najít východ bylo těžké, ale i to jsme zvládli. Odpoledne jsme si zahráli na indiány, naučili se indiánský pokřik.
Třetí den jsme si opět užili. V Tongu jsme se opravdu vyřádili, zaskákali si na trampolínách a některé spolkla i obrovská ryba jménem Nemo. Po obědě a aktivním dopoledni jsme si odpočinuli a relaxovali. Stihli jsme i vyrobit koně z papíru, na kterých zítra pojedeme závody i přes překážky. Celý příspěvek

II. turnus příměstského tábora

Další běh příměstského tábora provázela „Cesta do minulosti“
1. den historického tábora jsme zahájili na téma: “ Dinosauři a doba „Hippies“. Dopoledne proběhla tvorba dinosauřích stop ze sádry. Děti si vyzdobily trička a čelenky ve stylu hippie. Odpoledne mezi dováděním na koloběžkách a trampolíně jsme barvili velká dinosauří vajíčka, což se dětem moc líbilo.
Nejstarší a nejdelší období naší historie je pravěk. Neváhali jsme a zavítali do „Pravěku“. Vyráběli jsme šperky z kostí a vyzkoušeli si nástěnnou malbu za zvuků Kalimby (pravěká harfa). Odpoledne děti zhlédly ukázku výbuchu sopky a na závěr lovci ulovili mamuta a ženy sbíraly plody.
Jak těžký a zároveň krásný byl život ve středověku? To si připomněli statečné a odvážné děti, které přemohly draka (šiškami), zachránily princeznu. Zato byly pasovány na rytíře a opekly si maso na ohni. Program jsme zakončili letem čarodějnic. Celý příspěvek

I. turnus příměstského tábora

První červencový turnus byl ve znamení „Světa kolem dokola“.
„Hola, hola, příměstský tábor volá. Pojďte děti, dětičky, zazpíváme písničky. O tom co se kolem děje, venku, ve městě, v přírodě. Co vnímáme očima, ušima, rukama“, tak jsme začínali náš týdenní pobyt. První den jsme prošli do parku na soutok a povídali si o přírodě, zvířátkách.
nechyběly ani oblíbené průlezky, houpačky, koloběžky a trampolínky. Sluníčko se na nás smálo a my jsme se vydali za vodními radovánkami. Nakonec jsme si vyrobili město z papíru.
Další den tábora byla zase naopak samá voda, ale i led, stav beztíže a mléčná dráha. Vyrazili jsme do Planetária. Cestou jsme pořádně zmokli, ale program za to určitě stál. Prohlédli jsme si naší Zem, Měsíc a spoustu dalších planet. Celý příspěvek