Archiv rubriky: Kulturní akce

Nemocniční zajíček

V měsíci dubnu se ve škole probudilo jaro. Nejen skutečné jaro na zahradách, v parcích, v přírodě, ale také u nás ve škole. Chodby rozkvetly jarními květinami, mláďaty zvířat a v neposlední řadě i velikonoční výzdobou. Svými výtvory jsme se chtěly podělit i s ostatními, a tak jsme využili soutěže „Nemocniční zajíček“, kterou vyhlásila ZŠ a MŠ při Fakultní nemocnici v Hradci Králové. Soutěžili jsme v kategoriích prvního  a druhého stupně ZŠ, kam jsme zaslali výtvarná díla, výkresy a výrobky. V konkurenci 20 škol a školských zařízení z celé republiky a v celkovém počtu 124 prací, se nám podařilo získat třetí místo v kategorii 1. stupně. Gratulujeme Filipovi a přejeme mu úspěchy v dalších soutěžích.

Pohádkový karneval

V pátek 1. dubna to nebyl obyčejný apríl, ohlášený karneval opravdu před devátou hodinou ve velké tělocvičně naší školy začal. Tentokrát na téma „POHÁDKA“. Na krásné masky se přišel  podívat i  náš pan ředitel s paní zástupkyní. Třídy si měly připravit pohádku nebo zvolit masky s pohádkovou tématikou. Ostatní přítomní hádali o jakou pohádku, či bytost jde.
Masky byly opravdu překrásné – víly, princezny, rytíři, princové, králové, Večerníček, kouzelníci, Mach se sluchátkem, také spousta zvířátek a jiných pohádkových bytostí.
Velice nás překvapil Cirkus Humberto třídy A5,  kde nechyběl kouzelník s králíkem v klobouku, principál, lev, který proskakoval obručí, tančící medvěd, kovboj, tygřík a také klaun.
Další pohádku  Dlouhý Široký a Bystrozraký si připravila třída SA3 a pohádku O třech prasátkách ztvárnily hned dvě třídy –  SA1 a S2. Pohádku O veliké řepě si připravila třída S3. Výkony pohádkových postav byly úchvatné. Celý příspěvek

Můj neuvěřitelný den

Žáci třídy ZA3 dostali ze slohu úkol, aby napsali vyprávění na téma Můj neuvěřitelný den. S těmi nejzdařilejšími pracemi se chceme pochlubit. 

Jakub 

Můj neuvěřitelný den
Začalo to tím, že mi v sobotu zvonil v 7:00 ráno budík, a to pro mě znamená, že bude tenhle den něčím jiným. Mezitím, co jsem vyhodil budík z okna, tak začalo normální ráno. Šel jsem do kuchyně, dal jsem si prášek a mezitím, co prášek dělal svou práci, tak jsem si oblékl oblečení. Po 10 minutách jsem si dal snídani, po snídani jsem šel na počítač koukat se na video o tom, jak postavit dům z bambusu. Mezitím, co jsem koukal na počítač, tak už bylo 12:00. Říkám si: „Je čas na oběd.“

Celý příspěvek

„Cestuj a poznávej“

V pátek 25. 2. 2022 jsme se v hodinách vlastivědy, výchovy k občanství  a českého jazyka vydali s třídou ZA3 na menší exkurzi a besedu „Cestuj a poznávej“ do Studijní a vědecké knihovny v Hradci Králové. V knihovně se nás ujala paní Mgr. Marie Štyndlová. Nejprve nás stručně seznámila s funkcí a historií knihovny, poté nás krátce provedla všemi patry a ukázala jednotlivá oddělení. Dozvěděli jsme se, kde se půjčují časopisy, odborná literatura, poezie, knihy pro děti a mládež, i kde se pořádají výstavy a je možno se občerstvit. Po této malé exkurzi knihovnou jsme se vydali do konferenčního sálku, kde pro nás už měla paní knihovnice připraveny úkoly a soutěže na téma „Cestuj a poznávej“. Děti se rozdělily do dvojic a postupně procházely jednotlivými stanovišti, kde plnily zadání a vyhledávaly informace v poskytnutých a připravených knihách a encyklopediích. Děti úkoly bavily, i přesto, že některé pro ně byly obtížnější. Všechny se do plnění úkolů zapojily, v knihovně se chovaly slušně a projevily radost z dané akce. Následující hodinu jsme ve škole akci zhodnotili a shrnuli jsme si společně získané poznatky.

Vycházka za Betlémem

Od 1. prosince do 9. prosince 2021 měli možnost žáci naší školy navštívit v Náboženské obci CČSH Velký Juračkův Betlém v rámci akce „Vycházka za Betlémem“. V začátku týdne bylo sice nevlídné deštivé počasí, ale i tak přicházeli žáci nadšeni z této vycházky. Návštěvníci v poslední den této akce měli počasí už vánoční, krásně poletoval bílý sníh.
Mile nás přivítala paní Pospíšilová a zaujala nás poutavým výkladem. Betlém uváděla do provozu otočením figurky – ovečky. Postupně se pohybující postavičky, znázorňující různá povolání, ale i povahové rysy lidí, žáky okouzlily. Taktéž modrobílé ladění se zlacením celého Betléma je netradiční, ale velmi působivé. To, že autor své dílo vyráběl 8 let, nás ani nepřekvapilo. Za prohlídku stojí i vidět na místě další dva keramické Betlémy ve tvaru hodin, které stojí vedle Velkého Juračkova Betlému. Krásnou vánoční atmosféru ještě paní Pospíšilová naladila hrou na zvony v kostele sv. Ambrože písničkou „Půjdem spolu do Betléma“. Žáci si mohli v kostele prohlédnout nejen výstavu Betlémů a zvony, ale s nadšením si na zvony zkusili i zahrát.  
Děkujeme paní Pospíšilové, která nás provázela a v této adventní době svým laskavým přístupem navodila v každém krásnou vánoční atmosféru. Návštěvu doporučujeme i ostatním. Pokud se nemohli dostavit v uvedeném termínu akce, mohou podle svých možností navštívit Betlém dle individuální dohody s paní Pospíšilovou. Velký Juračkův Betlém je zpřístupněn pro veřejnost celoročně.

Vánoční přáníčka pro Charitu Hradec Králové

Oblastní charita nás prostřednictvím emailu pro dobrovolníky oslovila a požádala o pomoc s tvorbou přáníček pro osamělé seniory. Pro naše šikovné děti to byla výzva. Malé výtvarníky úkol moc bavil. Vytvořili na 166 kusů krásných přáníček i s vepsaným věnováním. Všem moc děkujeme. Přáníčka byla předána paní Petře Zikové z Oblastní charity v Hradci Králové a již brzy poputují s drobnými dárečky k babičkám a dědečkům.

 

Výlet do ZOO Dvůr Králové

V úterý 26. 10. 2021 jsme využili poslední možnost k odjezdu na výlet. Měli jsme štěstí na nádherné počasí.
Probíhal zde týden duchů, spojený s dlabáním dýní. Objednali jsme si výukový program pro školy a prošli jsme pod vedením velice šikovné paní lektorky celou zahradu.
I přesto, že bylo chladněji, viděli jsme množství zvířat – slony, žirafy, hrochy, nosorožce, surikaty, opice, rybičky, fosily a ještě hodně dalších. Vyslechli jsme si hodně zajímavých informací – nejstarší slonici je 47 let a má jeden kel spravovaný jako u zubaře,  jak rychle běhá gepard. Také museli odstěhovat krokodýla, protože se již nevešel do akvária – měřil přes 4 metry.
Moc se nám to líbilo a budeme doufat, že covid zmizí a my pojedeme poznávat další krásná místa.

Exkurze do OU v Hořicích v Podkrkonoší

V pondělí 25.10.2021 se uskutečnila exkurze žáků 9.třídy a několika osmáků do OU v Hořicích v Podkrkonoší – Střední škola řemesel.
Přijel pro nás osobně pan zástupce zdejšího OU, který nás potom také prováděl školou, internátem a dílnami pro praktické vyučování. Také nám zodpověděl veškeré dotazy.

 

 

Vyučují se zde tyto obory:
Brašnářská a sedlářská výroba
Čalounická výroba
Zednické práce
Malířské a natěračské práce
Zemědělské práce
Pečovatelské služby
Praktická škola dvouletá

Viděli jsme dílny pro obory, které na OU v Hradci Králové nejsou a jejichž absolventi, po  ukončení studia, nemají problém s hledáním zaměstnání.
Zajímavé v této škole je uspořádání výuky a praxe – již od prvního ročníku dva dny výuka a tři dny praxe. Exkurze se všem velice líbila.                      

Planetárium v Hradci Králové

Královéhradecký kraj vypsal výzvu MUP k volnočasovým aktivitám. Naše škola se do ní zapojila projektem „Město, které je mým životem“. Poznat dobře své město, jeho kulturní skvosty, přírodní  a  architektonické zajímavosti, bylo cílem projektu. Jednou z dalších aktivit byla návštěva Planetária.

Jak začít super školní týden? Návštěvou hradeckého planetária. Počasí nám přálo a tak jsme v pondělí 4. 10. mohli vyrazit od školy, směr Planetárium. Každá třída si zvolila jiný způsob dopravy a tak jsme se všichni sešli až u hvězdárny. Nejprve nám všem změřili teplotu a vzhledem k tomu, že ji všichni měli v normě, tak nás vpustili do velké klenuté místnosti s nebem nad hlavou.
Prohlédli jsme si aktuální oblohu, pak cestovali časem a najednou jsme se jak mávnutím kouzelného proutku ocitli v deset hodin v noci, pak o půlnoci a ve 4 hodiny ráno a mohli si prohlédnout hvězdnou oblohu, kde se skrývaly i planety a měsíce. Zahráli jsme si na kosmonauty, navštívili i mezinárodní vesmírnou stanici ISS a některé planety si prohlédli opravdu zblízka.
No a není lepšího konce, než je hvězdná pohádka o medvědovi, tučňákovi a chobotnici.
Na hvězdárně se nám moc líbilo a někteří naši kamarádi teda váleli, těch vědomostí co mají, no super.

Prohlídka města

Královéhradecký kraj vypsal výzvu MUP k volnočasovým aktivitám. Naše škola se do ní zapojila projektem „Město, které je mým životem“. Poznat dobře své město, jeho kulturní skvosty, přírodní  a  architektonické zajímavosti, bylo cílem projektu. Jednou z dalších aktivit byla procházka historickou částí města Hradce Králové za doprovodu královny Elišky.
V pátek 24. 9. 2021 se další třídy zúčastnily komentované prohlídky historické části města Hradce Králové s královnou Eliškou, která byla ustrojena v krásném dobovém kostýmu.
Setkání začalo pod Bílou věží. Královna nejdříve všechny přivítala a vzápětí mohly děti začít stavět Bílou věž z velkých kostek, o což byl mezi dětmi velký zájem. Dále si mohl každý složit velké puzzle  s motivem Bílé věže. Procházka pokračovala směrem k morovému sloupu, dále po schodech Bono publico do nově opravené pivovarské zahrady. Zde si děti s královnou Eliškou i  zatančily, zacvičily a zazpívaly. Procházka končila opět u Bílé věže, kde se všechny děti s královnou vyfotily.
Děti se při této akci zábavnou formou dozvěděly spoustu zajímavostí o historické části města Hradce Králové.