Archiv pro měsíc: Únor 2019

Přednáška – Ornitologie

Již tradičně naši školu navštívil pan inženýr Tláskal, který měl pro žáky připravenou zajímavou přednášku v rámci environmentálního vzdělávání o ornitologii. Přednášku doplnil fotografiemi ptáků žijících převážně v oblasti Východních Čech. V závěru diskutoval s každou třídou zvlášť, přičemž každé skupině ukázal sadu kroužků, vysvětlil, jak se kroužky liší dle velikosti a pro jaké ptáky jsou vhodné. Zároveň každé skupině ukázal plakát se sovami a seznámil je se základními informacemi o vyobrazených druzích. Přednášky se zúčastnilo 8 tříd, a to jak žáci ZŠ speciální, tak i ZŠ praktické. Většina tříd tak navázala na výukové téma z předmětu Prvouky, Přírodovědy nebo Přírodopisu, pro jiné třídy to byl naopak zajímavý úvod do tématiky, nebo pro další připomínku již probraného učiva doplněné o zajímavosti.

Návštěva v Galerii moderního umění

Žáci 4.A a 2.A navštívili dne 12. února 2019 Galerii moderního umění na Velkém náměstí. Celá budova je po rekonstrukci a je opravdu krásná a zajímavá. Komentovaná prohlídka začala hned ve velkolepé  vstupní hale, poté nám milá paní řekla spoustu zajímavostí o budově samotné i o mnohých exponátech. Víme, že budovu navrhl architekt Polívka a že původně to byl bankovní ústav. Prohlédli jsme si Galerii Vladimíra Preclíka a další díla velkých českých moderních malířů i sochařů. Na malíře a architekty jsme si zahráli tak trochu i my. Ve výtvarném ateliéru jsme se zamýšleli nad pracovními listy a měli jsme možnost navrhnout budovu „své galerie“, vybarvili jsme některé části budovy… Bylo to super a už se těšíme na pokračování v dubnu.

Školní kolo v plavání

V úterý 12. 2. 2019 se uskutečnilo tradiční školní kolo v plavání. Sešlo se 17 plavců v osmi kategoriích, kteří soutěžili ve třech stylech. Plavalo se 25m VZ, 50m prsa, 50m VZ a 50m znak. Všichni závodníci se velice snažili a podávali velmi dobré výsledky. Většina členů plaveckého kroužku si zlepšila své nejlepší časy – celkem 17 osobních rekordů. Někteří z těchto plavců budou školu reprezentovat na regionálním kole v Chrudimi a MČR v Liberci.
Titul nejvšestrannější plavec školy letos vybojoval Roman Konečný.
Všichni zúčastnění žáci si zaslouží velkou pochvalu, nejen za předvedené výkony, ale i za skvělé sportovní chování po celou dobu trvání závodů. Jen doufáme, že v příštím roce najde odvahu změřit své síly víc plavců.
Výsledky

Den otevřených dveří

V úterý 19. února naše škola otevřela „dveře“ pro všechny zájemce, kteří se chtěli podívat, seznámit se s prostory školy, s výukou, ale i nahlédnout pod pokličku speciálního školství.
Návštěvníci mohli být přítomni ve výuce, prohlédnout si odborné učebny a seznámit se se strukturou vyučovacích hodin.
Návštěvníkům, ale i rodičům, kamarádům a spolužákům se v krátké hudební ukázce představil divadelní soubor Slunovrat, pohybovou etudou soubor Dramaťáček, sportovci míčových her a nechyběly ani aktivity EVVO.

Exkurze z projektu „Do praxe bez bariér“

V letošním roce vybraní žáci jezdí na exkurze do různých podniků. Byli jsme v Propagačním podniku v Hradci Králové.  Skládali jsme krabice, kontrolovali gumové součástky na auta a vyráběli ze samolepek různé postavy.
Ve středu 6. 2. jsme jeli vlakem do Jaroměře. Tady je firma, která zaměstnává invalidy. Vyrábějí kovové modely aut, uklízejí školy a zpracovávají vosk na vycpávky do uší. Všechno jsme si mohli vyzkoušet. Dostali jsme i nějaké dárky.
Exkurze se nám moc líbí a ti nejšikovnější z nás se v létě chystají na placené brigády.