Archiv pro měsíc: Květen 2019

Planetárium

Každého přemýšlivého člověka občas napadají otázky:  Je vesmír konečný nebo nekonečný? Kde má vesmír hranice? Co je za vesmírem? Kam se vesmír rozpíná? Na tyto složité otázky, ale i jiné, jsme hledali odpověď v pátek 31. 5. při exkurzi do hradeckého planetária. Zúčastnilo se jí několik tříd ZŠS. Byl pro nás připraven opravdu vyčerpávající program s výkladem a průletem vesmírem s návštěvou několika planet. Naši oblíbení herci Richard Genzer a Michal Suchánek propůjčili hlas pohádkovým bytostem- lednímu medvědovi a tučňákovi a zábavnou formou nás opět celým vesmírem provedli. Po pohádce jsme navštívili hvězdárnu a střechu planetária s několika dalekohledy. Přelet vesmírem jsme ukončili na Novém Hradci Králové ochutnávkou zmrzliny u kostela. Všem třídám doporučujeme návštěva planetária a hvězdárny.

Den dětí

Na pátek 31. 5. 2019 připravili žáci osmého a devátého ročníku pro své mladší kamarády z prvního stupně a speciálních tříd zábavnou část dopoledne v podobě 15  soutěžních stanovišť, kterými děti postupně procházely a plnily různé úkoly. Skákaly v pytlích, zdolávaly překážkovou dráhu, přenášely vodu na lžíci, musely se trefit švihadlem do láhve s pískem, poznat obrázky zvířat, rychle přemístit předměty do koše, složit rozstříhané obrázky, přenášet brčkem lentilky a další soutěže. Akce se líbila jak žákům, kteří se podíleli na organizaci, tak soutěžícím.

Návštěva knihovny- Komiks

Ve středu 29. května třída A2 opět navštívila knihovnu Medium na Moravském Předměstí. Paní knihovnice nám velmi zajímavě povídala o jednom z nejpopulárnějších literárních žánrů – o komiksu. Slovo komiks vzniklo z anglického slova comicstrip, v překladu pás komických obrazů. Komiks spojuje postupy malířství a literatury. Obrázky jsou uspořádány za sebou s případným doprovodným textem. Dohromady vytvářejí příběh. Komiksy se většinou vyznačují používáním „bublin“ k zobrazení mluvené řeči. Tradičním znakem bývá využití karikatury. Mají komické nebo dobrodružné rysy. Spojují obraz, vtip a krátké slovní spojení. Dozvěděli jsme se, že historie komiksu spadá do 19. století. Žluté dítě, žertovné zvířátko Crazy Cat, příběhy Mutta a Jeffa, Superman, Batman, Spiderman… U nás Ferda Mravenec, Ryhlé šípy, Robin Hood, Asterix, Čtyřlístek a mnoho dalších. Každý si vzpomněl, že některý z komiksů viděl v časopise nebo na webu, případně si ho i přečetl. Po seznámení se s komiksem jsme měli možnost si vyzkoušet jeho tvorbu. Do komiksových bublin jsme vyplňovali vhodný text, a naopak k bublinám jsme doplňovali ilustrace. Malovali jsme panáčky v různých situacích a pokoušeli se vyjádřit emoce. Přišli jsme na to, že vytvořit poutavý komiks není vůbec jednoduché.
Děkujeme paní knihovnici!

Turistický kurz

Dne 20.5.2019 jsme odjeli vlakem na turistický kurz. Jeli jsme krásnou českou krajinou, až jsme uviděli zříceninu Trosky. To už jsme věděli, že Český ráj je na dohled. V Sedmihorkách jsme vystoupili a 2 km jsme šlapali k našemu penzionu Podháj. Stojí uprostřed lesa a skal. Hned odpoledne jsme prozkoumali blízké okolí, objevili několik léčivých pramenů a studánek. Utvořili jsme partu Zelená šestka.  Během pobytu jsme plnily různé úkoly, řešili kvízy a šifry, které nám zanechal Petr Mlaskač – „místní rodák“. Nakonec jsme získali indicie, které nás dovedly až k pokladu – jímž byl ježek v kleci.
Celá parta tento hlavolam zvládla během několika minut vyřešit. I přes nepřízeň počasí – často pršelo – jsme stihli celodenní výlet do Turnova a na zámek Hrubý Rohozec. Tam se nám moc líbilo – byl krásně zařízený a měli jsme príma slečnu průvodkyni. I cesta vlakem byla fajn. Během týdne se konala lesní, skalní i netradiční olympiáda a nechyběl ani turnaj v bowlingu. Naší závěrečnou tečkou byla stezka odvahy alias návštěva u Ducha Sedmifuka. Kdo se mu pěkně podepsal a slušně jej pozdravil, toho propustil zpět do penzionu. Naštěstí jsme se vrátili všichni.
Celý pobyt byl super a získali jsme na něm mnoho skvělých zážitků. Příště jedeme zas. Zdraví vás kluci ze Zelené šestky.

Škola v přírodě v Jestřebích horách – 23. – 24. 5.2019

Čtvrteční ráno bylo opět zamračené a ponuré. Ale nám to nevadilo, protože jsme věděli, že odpoledne nás čeká příjemná snad sluneční cesta za dalším poznáním. Dopolední výukový blok byl o přírodě. Protože jsme se nacházeli v chráněné krajinné oblasti Broumovsko, seznámili jsme se s tamním přírodním systémem. Na závěr nás opět čekaly úkoly, doplňovačky a skládačky.
Odpoledne jsme se vydali na Slavětín a do Lhoty u Trutnova. Cestou jsme objevili další rozhlednu. Tentokrát byla vyšší a dřevěná. Na rozhledně nás přivítala maketa dřevěného orla. Znovu se nám otevřel nádherný výhled do krajiny lesů, luk a hor. Pak jsme dále pokračovali po turistické stezce. Cestou jsme objevili maskované „bunkry“ a na vlastní oči viděli, jak v lesích vypadají. Po dešti lesní stezky byly bahnité a často jsme museli překonávat nastražené lesní překážky. Uvědomili jsme si, jak museli vojáci, kteří chtěli bránit naši zemi, překonávat všechny nástrahy lesa. Zpáteční cesta vedla úvozem, lukami, prošli jsme vesničkou Markoušovice a nakonec jsme opět vystoupali strmou lesní stezkou k Pasekám. Celý příspěvek

Škola v přírodě v Jestřebích horách – 22.5.2019

Na středeční den hlásila naše meteorologická stanice trvalý drobný déšť. Dopolední výukový blok byl věnován historii čs. Opevnění v letech 1935-38. Seznámili jsme se s historií, s rozdělením a účelem těchto staveb. Proč právě tato historie? V Jestřebích lesích se nachází několik desítek staveb lehkého opevnění právě z tohoto období. Několik jsme jich již objevili na prvních vycházkách. A nyní je dokážeme i pojmenovat a víme o nich více informací.
Pomocí různých obrázků jsme sestavili dělostřelecké tvrze, lehká a těžká opevnění a zkusili nakreslit, jak takové opevnění vypadalo. A protože na chvilku vysvitlo slunce, využili jsme příležitosti a zaběhli jsme si postřehový závod s hádankou. Vyzkoušeli jsme si, jak vojáci musejí být pohotoví, rychlí, bystří a všímaví.
Po odpoledním klidu jsme dokončili všechny úkoly a čekal nás turnaj v bocce. Mnozí z nás se s touto hrou setkali poprvé. O to víc bylo zajímavé sportovní klání mezi hráči. Nakonec si zahráli i paní učitelky a obhájily vítězství. Po vyhlášení výsledků a vítězů turnaje v bocce jsme začali chystat večerní karneval. Vyráběli jsme masky a připravovali soutěže. Večer proběhla ukázka nejrůznějších masek, zatančili jsme si, soutěžili jsme a zahráli si hry.

Škola v přírodě v Jestřebích horách – 21.5.2019

Sluncem zalitý pokoj brzy ráno probudil Jiříka a ten nás již vyháněl z postelí a chtěl si užít krásný den. Jelikož mělo být pěkné počasí bez dešťů, vydali jsme se na celodenní výlet do Teplických skal. Pískovcové skály nás přivítali svou velikostí a rozlohou.
Rozdělili jsme se na skupiny, každá měla své úkoly a vydali se do skal. Objevovali jsme nejen krásu přírodních úkazů monumentálních skal, její historii, ale i zajímavosti z rostlinné a živočišné říše. Nejvíce nás zaujal středověký strážní hrad Střmen, ke kterému jsme museli absolvovat strmý výstup po schodech a žebřících. Těm, kteří se odvážili a zdolali příkré schody, se naskytl kouzelný výhled do krajiny lesů, luk a skal. Dalším ojedinělým útvarem bylo Velké chrámové náměstí, které spíše připomínalo sněhovou či vodní jeskyni. Jiní zase objevili Vlčí rokli a vystoupili na Sedm schodů pískovcového skalního útvaru. Po dvouhodinové procházce skalami jsme se opět všichni sešli a pomalu se vraceli na vlak. Záhy se obloha zatáhla a spadly první kapky deště. Naštěstí přijížděl vlak a my jsme dešti unikli, ale ne nadlouho. Na zpáteční cestu na „chalupu“ jsme se již vydali s kapkami deště a s pláštěnkami. Večer plný pohody, písniček a soutěží zakončilo opékání vuřtů. Příjemně unaveni jsme se rozešli do svých pokojů.

Škola v přírodě v Jestřebích horách

Květnový čas je každoročním termínem školy v přírodě. Krásné malebné prostředí Jestřebích hor nás přivítalo vskutku májovým jarním počasím. V pondělí 20.5. jsme se sešli na nádraží a plni nadšení a očekávání jsme jeli do podkrkonošského městečka Radvanice. Pro mnohé z nás bylo první seznámení s kopcovitým terénem překvapením již na nádraží. Vždyť nahoře v lesích je osada Paseka a tam se nachází v nadmořské výšce 730 m naše „chalupa“.
Zatažená obloha a zamračené nebe nás neodradilo od odpoledního poznávání přírody. Starší spolužáci pro ostatní připravili stopovanou se záludnými otázkami. Vše se zdárně podařilo a cestou zpět jsme objevili nejvyšší bod Jestřebích hor – rozhlednu Žaltman. Téměř všichni odvážně vystoupili na rozhlednu a tam se jim naskytl nádherný výhled do krajiny. Po večeři nás už čekal jen večer plný her, zábavy, soutěží a kvízů. Každý večer jsme pravidelně sledovali předpovědi počasí a jako meteorologové jsme určovali jaká bude vlhkost, kolik mm srážek spadne a jaký bude sluneční svit. Podle toho jsme plánovali program na další den.

MČR v malé kopané

Po necelém roce se v Hradci Králové ve dnech 16. – 17. 5. 2019 uskutečnil 19. ročník v malé kopané žáků. Pořadatelem byla Integra HK při Speciálních školách v Hradci Králové. Kvůli nepříznivému počasí se hrálo v hale. Samotný mistrovský turnaj byl zahájen slavnostním nástupem ve 13.00 hodin v hale naší školy, kde se také všechna mužstva utkala o umístění. Organizační zajištění akce bylo na velmi dobré úrovni. K pěknému hernímu fotbalu se přidali účastníci akce slušným a sportovním chováním.

Celý příspěvek

Dramaťáček v Náchodě

V pátek 17. 5. 2019, jako již každoročně, jsme se s dětmi z Dramaťáčku vydali na X. ročník Hudebně- divadelního festivalu pro žáky speciálních škol regionu s mezinárodní účastí. Festival se konal v krásném prostředí Náchodského Beránku. Letošní téma byla „Evropa“. Představily se zde taneční  choreografie i divadelní vystoupení. Naši žáci se představili v choreografii „Viva Espaňa“.  Vystoupení se jim moc povedlo a skončili na krásném  1. místě.