Archiv rubriky: Nezařazené

Třebechovický výlet

Výlet vlakem do Třebechovického muzea betlémů jsme si parádně užili. Muzeum jsme měli jen a jen pro sebe! Prohlédli jsme si betlémy ze všech koutů světa od Ameriky přes Afriku až po ty naše krásné české. Každý si mohl vyzkoušet a rozpohybovat figurky v interaktivní části expozice. Přivedli jsme tak k práci nejen kováře a řezbáře, ale i mlýnské kolo. Na interaktivní tabuli pro nás bylo výzvou seskládat obří puzzle s motivem betlému. Spolupracovala celá třída a obrázek jsme nakonec celý úspěšně poskládali. Následně jsme důkladně prozkoumali celý Proboštův pohyblivý betlém i s hnacím mechanismem.
Celý příspěvek

Parapohár Pardubice

Dne 6. června jsme se s vybranými dětmi vypravili na Parapohár do blízkých Pardubic. Děti soutěžily v atletických disciplínách – běh 60m, běh 200m, skok do dálky a hod míčkem. Bojovaly statečně, podávaly skvělé výkony, a hlavně jsme si všichni ten den báječně užili. Po velkých sportovních výkonech je čekala odměna – skákací hrad, malování na obličej, jízda na koloběžkách a různé další činnosti. Ale hlavně jsme pro školu opět vybojovali symbolickou plaketu. Děti si odvezly krásné ceny a medaile. 

Autorka článku: Mgr. Barbora Syrůčková

Bezpečné město 2024

Dne 5 .6. 2024 vyrazila třída ZŠ A8 na akci „Dětský den Hradec Králové – bezpečné město 2024“, která se konala na Tylově nábřeží. Na nábřeží si děti užily zábavný program plný her a soutěží. Postupně si prohlédly vozidla záchranné služby, hasičů, policistů a sedly si dokonce i za volant autobusu MHD.
Celý příspěvek

Co je to Pangea?

Matematická soutěž pro žáky základních škol a víceletých gymnázií, které baví počítání. Zcela poprvé si žáci mohli s Pangeou zasoutěžit v roce 2013, kdy proběhl první ročník soutěže. Od té doby se každoročně soutěže účastní základní školy a víceletá gymnázia po celé České republice, v letošním roce soutěžilo 80 470 žáků z 1003 škol. Pracuje se zde s reálnými příklady ze života, v letošním roce s tématy Kinematografie a Sport.
Celý příspěvek

Regionální kolo v plavání – Chrudim 2024

V dubnu se konala tradiční jarní akce v podhůří nádherných Železných hor. Po roce nás opět přivítala Chrudim, město loutkářství. Ale naši plavci, kteří sem přijeli na místní 25 metrový bazén, rozhodně žádné loutky nejsou a také tak nevystupovali. Naopak – jejich sebevědomí vyplavané v pravidelných trénincích je opravňovalo k myšlenkám na výborné umístění. A to se i potvrdilo. Závodilo se ve středu 10. dubna 2024, bojovalo se i o nominaci na MČR, které proběhne na konci června v Brně.
Celý příspěvek

Regionální kolo ve florbale

Regionální kolo ve florbale žáků se konalo dne 5. 4. 2024 v Hradci Králové. Pořadatelem byla SK INTEGRA Hradec Králové při Speciálních školách v Hradci Králové. Regionální kolo bylo kvalifikací na MČR ve florbale žáků. Turnaje se zúčastnilo 8 družstev, která hrála ve dvou skupinách systémem „každý s každým“. Zápas trval 1x 7 minut čistého času a rozhodoval je profesionální rozhodčí, což se odrazilo velmi kladně na kvalitě zápasů. Celý příspěvek

Velikonoční tvoření

Děti ze třídy ZŠ A8 se s nadšením připravují na Velikonoce. Nejprve se pustily do osení, kdy si zasely semínka do vlastních květináčů. Travička, kterou pečlivě sledovaly, za pouhých 14 dní nádherně vyrostla. Její jásavě zelené listy byly tak krásné, ale bylo nutné je ještě před svátky ostříhat. Kromě toho si děti vytvořily různé velikonoční tvary z perníkového těsta, které po natření vajíčkem upekly na výborné perníčky. Je to skvělý způsob, jak se připravit na svátky jara!

Autorka článku: Mgr. Vladimíra Krausová

Matematický klokan

V pátek 22. 3. se opět po roce někteří žáci autistických tříd naší školy zapojili do matematické soutěže Matematický klokan. Jedná se o mezinárodně koordinovanou soutěž vytvořenou podle obdobné soutěže, která byla v osmdesátých letech minulého století pořádána v Austrálii. Od roku 1991, kdy se konal první ročník ve Francii, se rozšířila do zemí Evropy a postupně i na další kontinenty. V roce 2016 se již této soutěže účastnilo přes 6 milionů soutěžících z více než 60 zemí celého světa, v ČR se soutěž Matematický klokan konala poprvé v roce 1995. Nejedná se o rychlé početní úkoly, ale o úlohy logické a úlohy vyžadující představivost.
Celý příspěvek

Exkurze – Péče o duševní zdraví – středisko Výměník

Dne 15. února 2024 se žáci Praktické školy zúčastnili pracovního tréninku ve středisku sociálních služeb Výměník v Pardubicích. Všichni měli možnost si vyzkoušet práci v kavárně, kde se učili namíchat domácí limonádu a uvařit několik druhů kávy. Dále ve skladu třídili prázdné lahve do přepravek a tiskli loga na ubrousky k servírování. Navštívili také prostory technické dílny, kde se učili čistit nábytek a podlahu pomocí speciálních čistících strojů. Pracovní trénink ve středisku Výměník jim nabídl cenné zkušenosti a dovednosti, které jim mohou pomoci v budoucím pracovním životě.

Autorka článku: Mgr. Balková Radka