Archiv pro měsíc: Březen 2019

MČR v plavání 2019

Ve dnech 29. – 30. března se v Liberci tradičně uskutečnil XXIX. ročník MČR v plavání. Do města pod Ještědem se sjelo 96 závodníků. Soutěžilo se v kategoriích: žáci, žákyně, junioři, juniorky, muži, ženy A x B. Ubytování, oběd a večeře v den příjezdu a snídaně byla zabezpečena v DM Zeyerova ul., Liberec. Soutěžilo se v disciplínách 50 m prsa, znak, volný způsob, 100 m prsa, znak, volný způsob, 200 m prsa a volný způsob, štafety 4×50 m volný způsob. Závod probíhal v klidném, pohodovém prostředí. Naši školu reprezentovalo 7 statečných plavců. Kuba Kantorík, David Limr, Lukáš Konečný, Roman Konečný, Filip Zahálka, Martina Hanušová a Filip Ježek.
Všichni naši reprezentanti zaslouží velkou pochvalu za předvedené výkony i za výbornou kázeň. Za odměnu jsme po závodech vyrazili do místní ZOO, kde jsme si užili krásné, slunečné odpoledne. Pak nás čekala už jen cesta vlakem do Hradce, kam jsme přijeli unavení, ale velice spokojení.
Výsledky

Soutěž o nejzdařilejší dílenský výrobek – školní kolo

28. a 29.3.2019 se v naší škole uskutečnilo školní kolo dílenské soutěže „O nejzdařilejší dílenský výrobek“. Soutěže se zúčastnilo 25 žáků a žákyň 6. – 9. ročníku ZŠ praktické. Jejich úkolem bylo zhotovit výrobek dle předloženého technického výkresu. Většina se snažila o co nejlepší výsledek, ale ne všem se práce dařila. Velikým překvapením byla děvčata, která pracovala s nadšením a obsadila přední místa. Žáci a žákyně, kteří vyrobili nejlepší výrobek, postupují do krajského kola, které se koná 24.4.2019 v naší škole. Celý příspěvek

Udílení cen Mosty 2018

Divadelní soubor Slunovrat byl již podruhé nominován na cenu Mosty. Ocenění MOSTY uděluje Národní rada osob se zdravotním postižením ČR za mimořádnou aktivitu nebo čin ve prospěch občanů se zdravotním postižením. Slavnostní předávání šestnáctého ročníku cen MOSTY za rok 2018 se uskutečnilo v třebíčském hotelu Atom ve čtvrtek 28. března 2019.
Skupinka čtyř členů  – zástupců divadelního souboru Slunovrat spolu s pedagogy, se v tento den vydala do malebného prostředí podhůří Českomoravské Vysočiny – Třebíče. Prohlédli jsme si Baziliku sv. Prokopa z poloviny 13. století a obdivovali jsme krásný výhled ze zahrady benediktinského opatství na město Třebíč. Nakonec jsme došli do židovské čtvrti.
Odpoledne jsme se vydali do třebíčského hotelu Atom, kde jsme plni očekávání sledovali bohatý program. Večerem provázel moderátor Aleš Cibulka, o hudební doprovod se postaral zpěvák Bohuš Matuš. Celý příspěvek

Regionální kolo v plavání 2019

Tradiční jarní akce v podhůří nádherných Železných hor. Po roce nás opět přivítala Chrudim, město loutkářství. Ale naši plavci, kteří sem přijeli na místní 25 metrový bazén, rozhodně žádné loutky nejsou a také tak nevystupovali. Naopak – jejich sebevědomí vyplavané v pravidelných trénincích je opravňovalo k myšlenkám na výborné umístění. A to se i potvrdilo. Závodilo se ve středu 27. března, potom den pauza a již reprezentanti fičeli na mistrovství České republiky do Liberce.  Z chrudimského bazénu jsme odvezli celkem 19 medailí, z toho 4 zlaté, 9 stříbrných a 6 bronzových   – byla to sklizeň, už jsme ty medaile a diplomy neměli kam dávat!!!  A to nepočítáme mezi naše úspěchy výkony našich odchovanců a bývalých reprezentantů, kteří plavali za Integru učiliště v Hradci Králové:  Petra Kašpara a Filipa Ježka. Na naše plavce je v bazénu krásný pohled – plavou všichni stylově a hezky. Zkrátka – tak, jak to má vypadat. „Stylaři“ jsme byli jednoznačně nejlepší. Atmosféra v našem týmu byla skvělá a všem děkujeme za vzornou reprezentaci, jejich přístup k závodům.
Výsledky

Matematický klokan 2019

V pátek 22. 3. se někteří žáci autistických tříd naší školy zapojili do matematické soutěže Matematický klokan. Jedná se o mezinárodně koordinovanou soutěž vytvořenou podle obdobné soutěže, která byla v osmdesátých letech minulého století pořádána v Austrálii. Od roku 1991, kdy se konal první ročník ve Francii, se rozšířila do zemí Evropy a postupně i na další kontinenty. V roce 2016 se již této soutěže účastnilo přes 6 milionů soutěžících z více než 60 zemí celého světa, v ČR se soutěž Matematický klokan konala poprvé v roce 1995. Nejedná se o rychlé početní úkoly, ale o úlohy logické a úlohy vyžadující představivost.

Žáci soutěžili v kategoriích Benjamín (6. – 7. ročník) a Kadet (8. – 9. ročník).

Nejlepším řešitelem se stal Jiří Balcar ze sedmého ročníku, který získal 92 bodů a Zdeněk Alexy z osmého ročníku se 73 body.

 Všechny žáky chválíme a blahopřejeme k výsledkům!

Návštěva knihovny na Moravském Předměstí – Medium

Dne 20. 3. navštívila třída A2 knihovnu na Moravském Předměstí.  Paní knihovnice nám vyprávěla o pověstech Hradce Králové (podle čeho vznikly názvy hradecké čtvrti Kukleny nebo Předměřice nad Labem). Povídali jsme si o polednicích a klekánicích. Děti si mohli i půjčit knížky, prohlédnou si je a něco málo si přečíst. Seznámili jsme se, jak knihovny fungují, jaký je systém řazení knih podle autorů, žánrů i věku. Každá kniha má své místo. Dozvěděli jsme se, jaký je rozdíl mezi povoláním knihovnice a prodavačky knih. V knihovně se nám líbilo a rádi ji zase navštívíme.

Karneval na Hawaii

Jako každý rok tak i letos v měsíci březnu se naše tělocvična proměnila v jeden nejkrásnější ostrov na světě na ostrov plný barevných květinových věnců, sukní, klobouků a roztančených šťastných lidiček- prostě na Hawaii. Na karnevalu se objevila i spousta malých i velkých pirátů, krásných hawaiiských šviháků v pestrých košilích s úžasnými klobouky. Mimo tance si mohly masky i děti, které se na karneval nepřestrojily, projít soutěžními atrakcemi.  Nakrmit žraloka, zahrát si ananasový bowling, ulovit rybky, zachraňovat piráty a další. Každý z účastníků si přišel na své. Karneval proběh v úžasné taneční a soutěžní náladě.

Náborová akce v plavání Hl. města Prahy 2019

Ve středu 13.3.2019 se naši nejlepší plavci účastnili závodů v plavání, které se konalo pro nás  netradičně v Praze. Plavecký bazén je postavený v areálu pražské Slavie, takže jsme rádi využili příležitosti prohlédnout si fotbalový stadion sešívaných. Bohužel pouze zvenčí, protože Slávii čekal ve čtvrtek boj o postup do semifinále Evropské ligy a do prostor stadionu už nesměl nikdo nepovolaný.
Když jsme se propletli labyrintem šaten a sprch a konečně zahlédli bazén, zastýsklo se nám po našem velkém a moderním plavečáku. Ale voda je všude stejně mokrá, a proto jsme se bez bázně a hany pustili do bojů.  Naše barvy hájilo 6 členů plaveckého oddílu: Roman a Lukáš Koneční, Aneta Šimůnková, Filip Zahálka, Jakub Kantorík a Viktorka Pánková. Všem se velmi dařilo, takže nikdo neskončil hůř než čtvrtý. Celkem jsme získali 4 zlaté, 2 stříbrné a 3 bronzové medaile. Ještě větším úspěchem je vylepšení osmi osobních rekordů! Celý tým si také zaslouží velkou pochvalu za vynikající reprezentaci školy, nejen svými výkony, ale i chováním a vytvářením perfektní atmosféry při rozplavbách.

Výstava na krajském úřadu Královéhradeckého kraje

Ve foyeru Krajského úřadu Královéhradeckého kraje (Pivovarské náměstí) byla od 4. března zahájena výstava velkoformátových fotografií a poezie z knihy Zvláštní znamení. Bude zde k dispozici po celý měsíc březen. Velice si vážíme nabídky královéhradeckého kraje, který tímto způsobem pomáhá seznamovat širokou veřejnost nejenom s činností divadelního souboru Slunovrat, ale i s informacemi o možnostech vzdělávání a rozvoje žáků v naší škole.