Archiv rubriky: Kulturní akce

Příměstský tábor I. turnus

První den příměstského tábora “Cestou za zvířátky” jsme zahájili seznámením dětí a pravidel a řekli si program na nadcházející týden. Poté jsme si zatančili na naše oblíbené písničky a šli jsme do atria školy, kde jsme si zasportovali, zrelaxovali se a pohráli si. Po výborném obědě jsme zamířili směrem k Muzeu východních Čech, kde na nás čekala milá paní průvodkyně, která nám představila výstavu “Doteky Afriky”. Moc se nám výstava líbila a poznali jsme spoustu zvířátek žijících v Africe. Měli jsme štěstí, že jsme cestou zpátky došli suchou nohou.

Druhý den tábora jsme hned ráno vyrazili na autobus č. 16 směr Stěžery. Nikdo netušil, že se do tak přeplněného autobusu vejdeme, ale zvládli jsme to. Tam nás čekala prohlídka zvířátek v minizoo. Během prohlídky jsme si dali pořádnou svačinku v přírodě, seznámili jsme se s vhodným chováním ke zvířatům a s tím, jak se v zoo bezpečně chovat. Poté jsme si dali oběd a jelikož jsme celý den byli na nohou velmi rádi jsme přivítali odpolední relaxaci. Celý příspěvek

Školní výlet ZŠA1 – Herní krajina PECKA 26. 6. 2023

Herní krajina PECKA se prostírá mezi poznáním přírody, zážitkem z architektury a fantaskní hravostí ve výšce 1062 m n. m. Strčit hlavu do tlamy rysovi, povozit se jelenovi v paroží, změřit síly s výbojnými mravenci nebo vyšplhat čápovi do hnízda. Může to být poučné, stejně jako zábavné. A právě sem, na Portášky, jsme se se třídou ZŠA1 vydali na školní výlet. Nejdříve jsme dojeli do Velké Úpy a pak lanovkou hurá nahoru. Po vydařeném, sportovním dni jsme jeli lanovkou zpět dolů a dali si výborný oběd. Sice unavení, ale o to víc nadšení z krásného dne, jsme se rozjeli směrem k domovu. 

Školní akademie

22.6. od 10 hodin se sešla téměř celá škola a několik rodičů na druhém ročníku školní akademie. Žáci opět předvedli unikátní projevy.  Představil se nám dramatický kroužek „Dramaťáček“ s vystoupením „Voda“. Pak se nám představil kroužek „Muzicírování“ s písničkami a rytmikou. Poté následovaly ukázky ze sportu paravoltiž. Děti v kroužku gymnastiky se učí akrobacii, cvičení na nářadí, strečink a další prvky. Na akademii nám předvedli cvičení na švédské bedně, které pak využívají v parajezdectví a dokonce v této disciplíně soutěží. Nechybělo nám ani hudební vystoupení Davida. Naopak svými výtvarnými pracemi se nám pochlubila Lucie. “Hudební skupina“ třídy SA3 a SA4 nám zazpívala a zahrála známé písničky. A na závěr jsme si poslechli přednes básně, doprovázené obrázky od dětí ze třídy ZA1. Zpívalo se, tančilo se, předváděla se výtvarná díla, cvičilo se na švédské bedně, hrálo se na různé hudební nástroje a nálada byla výborná. Děkujeme všem žákům, kteří získali odvahu vystoupit před tak velkým publikem

Výlet ZŠA 2

Prázdniny se nezadržitelně blíží a tak jsme ve středu 21.6. se třídou ZŠA2 vyrazili na výlet a v pátek na přírodovědnou exkurzi.
Vlakem jsme se svezli na Hospital Kuks, kde jsme prošli celou bylinkovou zahradu, porozhlédli se po okolí, a ještě si prohlédli vystavené sochy Matyáše Brauna. Na závěr jsme si dali zmrzlinu a zase jeli vláčkem domů.
A hned v pátek jsme se vydali prozkoumat okolí Biřičky. Musím řici, že si toho děti ze školy spoustu pamatují. Ochutnali jsme borůvky, našli houbu – hřib kovář a pohráli si na hřišti.

Labyrintárium

Výlet třídy ZŠA6 – dvanáct zahradních labyrintů a bludišť na jednom místě, v zeleni historického anglického parku. To je labyrintárium Loučeň, cíl našeho výletu. Přijíždíme na místo – před námi obrovská brána, vstup do tajemného světa labyrintů a bludišť. Vydáváme se neznámou cestou dovnitř. Cítíme se jako opravdoví objevitelé, kteří putují na neznámá území. První, druhé, třetí, …, dvanácté bludiště nás překvapují svou originalitou i složitostí, mnohými zatáčkami i slepými uličkami. Postupně bloudíme a nalézáme cíle. Po několika hodinách strávených v bludištích a labyrintech se nakonec všichni setkáváme na cílové čáře. Jsme unavení, ale naplněni pocitem úspěchu a radosti ze společného dobrodružství. Uvědomujeme si, jak je důležité překonávat překážky a objevovat svět kolem sebe. Na výletě jsme se opravdově bavili a vytvořili si vzpomínky, které nám zůstanou. Výlet do bludišť a labyrintů nám ukázal, že život je plný nečekaných zvratů, výzev a příležitostí. Je důležité mít odvahu se vydat na neznámé cesty, věřit si a spoléhat na své schopnosti.

Kašírování zvířátek v SA3

Na začátku školního roku 2022 – 2023 se  třída setkávala v kreslírně naší školy, kde pracovala na dlouhodobém projektu zvaném kašírování. Na předem vytvořenou kostru se postupně lepí kousky novin do té doby, než je tvar zvířátka dokonalý. Potom se potře bílou latexovou barvou. Posledním úkonem je konečné dotvoření zvířátka –zabarvení,  namalování obličeje,  přidělání ocasu a celkové dokončení. Štaflík a Špagetka, Liška Bystrouška, Prasátko Rochátko a kocour Azrael nám zdobí naší třídu. Několikaměsíční projekt byl dokončen.

Kozákov

Dne 9. 6. 2023 jsme se společně s třídou ZŠA4 vydali autem na výlet na Kozákov, abychom přinesli domů plné kapsy polodrahokamů. Auto jsme nechali u Riegrovi chaty a vydali se směrem na Kozákovskou Drábovnu. Po cestě k Votrubcovu lomu nás zastihl vydatný déšt´ a parádně jsme zmokli. Cesta byla rozbahněná a strmě stoupala do kopce, a tak se z nevinné procházky stal parádní zážitek. V lomu si každý našel své polodrahokamy a hledání jsme si opravdu užili. Museli jsme nalezišti dát sbohem, protože na nás čekal Dolanský rybník s rybami. Kluci měli s sebou rybářské náčiní a velmi se těšili až si zarybaří. Navíc každý s sebou nesl ingredience na bramborovou polévku, kterou jsme měli v úmyslu si u rybníka, při chytání ryb, uvařit. Ryby, jako kdyby na nás čekaly, se vrhaly k našim návnadám a jedna za druhou nám zvesela skákala na háček. Mezitím se dovařila polévka a my usedli k improvizovanému stolu a hodovali. Výlet jsme zakončili v hořickém sochařském parku u sochy Krakonoše debatujíc, zda je tento hodný či zlý. Názor, že je hodný převládal a my se poté mohli vydat spokojeně k domovu.

Krajské kolo soutěže Mladý zdravotník

Ve čtvrtek 8. 6. 2023 se žáci ze zdravotnického kroužku zúčastnili krajského kola speciálních škol Mladý zdravotník v Úpici. Akce byla pod záštitou Červeného kříže. Naši zdravotníci se snažili využít svých znalostí a dovedností v nejrůznějších disciplínách. Putovní pohár jako nováčci nezískali, ale vrátili se plni nových zkušeností a hezkých zážitků. Už nyní se těší na příští rok, kdy budou moci prokázat nově získané zkušenosti, vědomosti a dovednosti.

Výlet třídy SA3 do ZOO Dvůr Králové

Dne 8. června 2023 jsme se sešli na hlavním nádraží a vláčkem vyrazili  do ZOO Dvůr Králové. V ZOO byla skvělá nálada. Počasí nám přálo, všechna zvířátka se vyhřívala na sluníčku. Navštívili jsme několik krásných pavilonů a nechyběly dobroty včetně zmrzliny. Byl to náš poslední výlet, protože žáci z této třídy postupují na praktickou školu a dvě žákyně budou pokračovat v jiné třídě.

Přejeme všem žákům naší školy krásné prázdniny.

 

Škola v přírodě – autistické třídy

Další foto ve fotogalerii Kulturní a společenské akce 2022-2023 – Škola v přírodě

V pondělí 29.5. jsme se vydali tradičně vlakem do Jestřebích hor. Cesta proběhla bez problémů, a tak jsme se již těšili na „naši chalupu“. Pro některé z nás bylo překvapení, že musíme ještě ujít 3,5 km do strmějšího kopce. Odměnou nám byl výborný oběd a zasloužený odpočinek. Načerpali jsme síly na odpolední aktivity. Čekalo nás putování po stopách loupežníka Lotranda s nelehkými úkoly.
    Cestou si vyprávíme o historii československého opevnění. Soustava pevností v broumovské vrchovině se nachází právě v lesích Jestřebích hor. Během naší cesty objevujeme několik bunkrů – tzv. lehká opevnění. Jsou otevřené, neudržované, ale odvážlivci mohou do bunkru vejít a podrobně ho prozkoumat. Přes Lotrandovu skálu míříme k rozhledně Žaltman, odkud je nádherný výhled do kraje. Ten si nenechá ujít téměř nikdo z nás, i když překonání strachu a trochu odvahy je na místě. Na zpáteční cestě nás čekají úlohy. Rozdělily jsme se do skupin a soutěžíme, kdo nejlépe zodpoví a splní daný úkol. Večerní program se nesl v hudebním hávu. Nejenže jsme si zazpívali, ale také jsme si vytvořili vlastní melodie a rytmy. Pro ty odvážné jsme připravili večerní prohlídky bunkrů. Celý příspěvek