Archiv rubriky: Kulturní akce

Světový den Downova syndromu

Dne 21. března  je světový den Downova syndromu,  žáci ZŠA2 pro Vás připravili výzdobu na hlavní dveře naší školy, krásné barevné ponožky, které jsou symbolem tohoto dne. Neb i u nás na škole jsou děti s Downovým syndromem, měli bychom si tento den připomenout a přispět tak k osvětě.  Tak snad dnes všichni přišli v barevných ponožkách do školy, my ano a hned je nám veseleji. Usmívejte se na sebe, je to lepší než se mračit. Krásný den a ještě hezčí JARO!

Autorka článku: Mgr. Barbora Syrůčková

3D Black Light Minigolf

Naši stateční žáci ze tříd ZŠA1, ZŠA5, ZŠSA5 a ZŠA6 se společně vydali na misi do temného a záhadného světa, do prostoru 3D Black Light Minigolfu. Obklopily je vizuální efekty, v každém rohu je čekalo něco nového a nečekaného. Ukázalo se, že minigolf není jen o trávníku a klasických překážkách. Cesta je zavedla do světa plného zářivých barev, které v nich vzbuzovaly dojem, že se ocitli v úplně jiném rozměru. Každá jamka byla jako jiná planeta, s vlastními pravidly a nástrahami.

Celý příspěvek

Návštěva vědecké knihovny

V pátek 8. března 2024 jsme se s naší třídou SA5 vydali na průzkum Studijní a vědecké knihovny. Nebyla to jen obyčejná návštěva – naše expedice zahrnovala i prohlídku fotografa Zdeňka Malce, který se specializuje na zachycování neobvyklých okamžiků. Jeho sbírka snímků nese název “Skotačící svět”. Přestože jsme měli možnost prohlédnout si celou knihovnu, nás to nejvíce táhlo do čítárny. Tam, kde panovalo naprosté ticho. Bylo slyšet jen šustění otáčejících stránek, jakoby knihy samy vyprávěly své příběhy. Naše děti byly po celou dobu vzorně ticho, tušily, že právě teď se otevírá brána do světa nekonečných příběhů.

Celý příspěvek

Výstava „Čtyřlístek“

Ve dnech 26. 2. – 6. 3. proběhla v prostorách školy výstava k 80. narozeninám autora komiksů Čtyřlístek – pana Jaroslava Němečka. Postavičky kocoura Myšpulína, prasátka Bobíka, zajíčka Pindi a psí slečny Fifinky již 55 let dělají radost dětem i rodičům, kteří sami na příbězích vyrostli. V průběhu let se parta čtyř kamarádů dostala na dopisní známku, pohlednice, pexesa, sešity, puzzle, oblečení i do Slabikáře. Žáci a studenti měli příležitost si vystavené věci prohlédnout, a po dobu měsíce března mají možnost si společenské hry s motivem Čtyřlístku zahrát.

Autorka článku: Mgr. Magdaléna Moravcová

Na skok do historie

Poslední únorový den jsme se vydali se skupinou žáků 9. ročníku do Muzea Východních Čech v Hradci Králové.  Zaujala nás expozice „Cesty města“ a my jsme si vybrali její třetí část „K salonu republiky“. Výstava zahrnovala období z let 1880-1940, období bourání pevnostního Hradce Králové až po vrchol první republiky.
Seznámili jsme se s podobou města, které bylo obklopeno hradbami, s jejími počátky bourání, následné rozšiřování města a s novou zástavbou. Nechyběla jména významných architektů a stavitelů J. Gočára a J. Kotěry. V první části expozice jsme byli účastníky této proměny města díky dobovým fotografiím, filmu a makety Hradce Králové. S rozvojem města jsou nedílně spojeni i starostové tohoto období: František Ulrich a Josef V.B. Pilňáček. Celý příspěvek

Karneval

Hry, soutěže se sladkou odměnou, rej masek a taneční zábava, to vše čekalo na děti na tradičním Masopustním karnevalu, který se konal 12. 2. 2024 ve školní družině. Jako příjemné zpestření zimního období a dodržování našich tradic jsme se jako mávnutím kouzelného proutku proměnili v pohádkovou říši plnou nadpřirozených bytostí, oblíbených filmových a reálných hrdinů. Všechny masky byly velice krásné a nápadité. Děti tancovaly, hrály různé hry a soutěže.

Celý příspěvek

Národní technické muzeum v Praze

Národní technické muzeum v Praze je největší českou institucí specializovanou na muzejní exponáty technického charakteru. První únorový den jsme se vydali vlakem do Prahy, právě do technického muzea. Protože muzeum spravuje 76 000 sbírkových předmětů, které dokumentují vývoj vědy a techniky v Českých zemích, měli jsme výukovou exkurzi hned z několika naukových předmětů najednou. Sbírky jsou uchovány v několika depozitářích, které jsou rozmístěny v pěti podlažích. Celý příspěvek

Příležitost pro začátek- přednáška Aspekt

Ve čtvrtek 18. 1. a pátek 19. 1. studenti praktické školy absolvovali přednášky vzdělávací společnosti Aspekt. Je to organizace, která pomáhá klientům najít si práci a usnadnit rozhodování o své kariéře. Členové tohoto sdružení jsou parta lidí se sociálním cítěním, kterým není lhostejné, v jaké společnosti žijí.  Kromě sociální solidarity je zajímá kariérové poradenství. Připravovali jsme se na schůzku zaměstnavatele, učili se vyplňovat motivační dopis a psát životopis.

Celý příspěvek

Vánoce ve školní družině

Poslední den před vánočními prázdninami jsme si ve školní družině užili pravou vánoční atmosféru. Ježíšek tu pro děti totiž připravil velké překvapení. Když jsme se všichni vrátili z oběda, tak jsme se společně přesunuli do herny, kde na nás čekalo spoustu krásných dárečků pod stromečkem. Děti se rozbalování dárků zhostily s vervou a všude jen létaly balicí papíry. Pod stromečkem děti našly kočárek, panenky, stavebnice, deskové a společenské hry, modelíny, lega a spoustu dalšího. Všechny hračky jsme si společně prohlédli, pohráli si s nimi a těšili se z vánoční pohody.

Autorka článku: Mgr. Renata Valášková

Vánoční jarmark

Vánoční čas přišel opět mezi nás a s velkým očekáváním se na naší škole uskutečnil dne 12. 12. 2023 již 12. ročník vánočního jarmarku. Ve vstupních prostorách školy se rozsvítil stromeček, z dálky jiskřila záře světýlek a linula se vůně vánočního cukroví. Předvánoční náladu nám v prvních okamžicích přinesla vystoupení souborů Muzicírování, malých Muzikantů a tříd A7 a A3.

Celý příspěvek