Archiv autora: Mgr. Marie Řezníčková

Exkurze v záchranné stanici Jaroměř

Dne 20. září 2023 se žáci 9.A společně s ostatními třídami zúčastnili zajímavé exkurze v záchranné stanici Jaroměř. Viděli jsme mnoho poraněných zvířat, slyšeli jsme jejich příběhy. Už víme, že nalezené zraněné zvířátko či ptáček mají šanci na přežití či vyléčení právě v takovéto stanici. Další zajímavostí byla procházka a pozorování přírody na Josefovských loukách. Seznámili jsme se na prostorovém modelu s problémem vody v krajině, dalekohledem pozorovali ptáky, v malé tůňce lovili vodní hmyz. Náš průvodce měl pěkně připravený i doprovodný program, objasnil nám mnoho z toho, co jsme neznali. Bylo to prima. Děkujeme.

Labyrintárium

Výlet třídy ZŠA6 – dvanáct zahradních labyrintů a bludišť na jednom místě, v zeleni historického anglického parku. To je labyrintárium Loučeň, cíl našeho výletu. Přijíždíme na místo – před námi obrovská brána, vstup do tajemného světa labyrintů a bludišť. Vydáváme se neznámou cestou dovnitř. Cítíme se jako opravdoví objevitelé, kteří putují na neznámá území. První, druhé, třetí, …, dvanácté bludiště nás překvapují svou originalitou i složitostí, mnohými zatáčkami i slepými uličkami. Postupně bloudíme a nalézáme cíle. Po několika hodinách strávených v bludištích a labyrintech se nakonec všichni setkáváme na cílové čáře. Jsme unavení, ale naplněni pocitem úspěchu a radosti ze společného dobrodružství. Uvědomujeme si, jak je důležité překonávat překážky a objevovat svět kolem sebe. Na výletě jsme se opravdově bavili a vytvořili si vzpomínky, které nám zůstanou. Výlet do bludišť a labyrintů nám ukázal, že život je plný nečekaných zvratů, výzev a příležitostí. Je důležité mít odvahu se vydat na neznámé cesty, věřit si a spoléhat na své schopnosti.

Atletické závody v Kolíně

V půlce června se vybraní sportovci zúčastnili atletických závodů v Kolíně. Už název akce, Hry pro radost, napovídá, že šlo především o radost z pohybu. A opravdu i naši sportovci měli radost ze svých úspěchů: v běhu na 60m, skoku do dálky, hodu míčkem a běhu na 400m. Pořadatelé nás také překvapili výborným občerstvením a zábavným programem. Mohli jsme vyzkoušet střílení z luku, veslařský trenažér, parkourové hřiště nebo jízdu na motorce. Celý stadion si užíval volné chvilky spontánní diskotékou a nikomu se nechtělo odjet. Naštěstí se můžeme těšit na příští ročník.

Kašírování zvířátek v SA3

Na začátku školního roku 2022 – 2023 se  třída setkávala v kreslírně naší školy, kde pracovala na dlouhodobém projektu zvaném kašírování. Na předem vytvořenou kostru se postupně lepí kousky novin do té doby, než je tvar zvířátka dokonalý. Potom se potře bílou latexovou barvou. Posledním úkonem je konečné dotvoření zvířátka –zabarvení,  namalování obličeje,  přidělání ocasu a celkové dokončení. Štaflík a Špagetka, Liška Bystrouška, Prasátko Rochátko a kocour Azrael nám zdobí naší třídu. Několikaměsíční projekt byl dokončen.

Kozákov

Dne 9. 6. 2023 jsme se společně s třídou ZŠA4 vydali autem na výlet na Kozákov, abychom přinesli domů plné kapsy polodrahokamů. Auto jsme nechali u Riegrovi chaty a vydali se směrem na Kozákovskou Drábovnu. Po cestě k Votrubcovu lomu nás zastihl vydatný déšt´ a parádně jsme zmokli. Cesta byla rozbahněná a strmě stoupala do kopce, a tak se z nevinné procházky stal parádní zážitek. V lomu si každý našel své polodrahokamy a hledání jsme si opravdu užili. Museli jsme nalezišti dát sbohem, protože na nás čekal Dolanský rybník s rybami. Kluci měli s sebou rybářské náčiní a velmi se těšili až si zarybaří. Navíc každý s sebou nesl ingredience na bramborovou polévku, kterou jsme měli v úmyslu si u rybníka, při chytání ryb, uvařit. Ryby, jako kdyby na nás čekaly, se vrhaly k našim návnadám a jedna za druhou nám zvesela skákala na háček. Mezitím se dovařila polévka a my usedli k improvizovanému stolu a hodovali. Výlet jsme zakončili v hořickém sochařském parku u sochy Krakonoše debatujíc, zda je tento hodný či zlý. Názor, že je hodný převládal a my se poté mohli vydat spokojeně k domovu.

Výlet třídy SA3 do ZOO Dvůr Králové

Dne 8. června 2023 jsme se sešli na hlavním nádraží a vláčkem vyrazili  do ZOO Dvůr Králové. V ZOO byla skvělá nálada. Počasí nám přálo, všechna zvířátka se vyhřívala na sluníčku. Navštívili jsme několik krásných pavilonů a nechyběly dobroty včetně zmrzliny. Byl to náš poslední výlet, protože žáci z této třídy postupují na praktickou školu a dvě žákyně budou pokračovat v jiné třídě.

Přejeme všem žákům naší školy krásné prázdniny.

 

Školní atletický parapohár

Spolek Atletika Bez Bariér Pardubice připravil na čtvrtek 8. 6. 2023 významnou sportovní a svým charakterem naprosto ojedinělou akci.

Na Městský atletický stadión přijelo na 300 handicapovaných dětí ze základních, praktických i speciálních škol z celé České republiky u příležitosti konání 13. ročníku Školního atletického parapoháru 2023. Jednotlivá školní družstva se tak utkala v 6 atletických disciplínách (pro chodící – 200m, 60m, hod kriketovým míčkem, skok daleký, pro vozíčkáře – 60m, hod kriketovým míčkem) a na závěr byli vyhodnoceni jednotliví sportovci i školy. Před samotným vyhlášením vítězných škol proběhla na stadiónu pro děti ukázka sportu handicapovaných za účasti českých paralympioniků, děti si společně s nimi mohly tyto disciplíny vyzkoušet. Součástí akce byl i bohatý doprovodný program, skákací hrad, skluzavka, handibiky, dvoukolo, parkur, mazlení s hady, malování na obličej a za odměnu pro závodníky zdarma párky v rohlíku, koláče a nanuky.

Celý příspěvek

Den dětí ve školní družině

Ve čtvrtek 1. června jsme s dětmi ze školní družiny oslavili jejich svátek – Den dětí. V atriu školy byly nachystány různé zábavné hry a soutěže na 24 stanovištích. Skupinky dětí si je se svými vedoucími postupně procházely a hrály si a soutěžily, každý dle svých možností a schopností. Zahrály si petanque, frisbee, badminton a kuželky,  nosily vodu v kelímkách a přelévaly ji, staly se na chvíli krabem a želvou, zaskákaly si panáka, přeskakovaly a podlézaly překážky a mnoho jiných. Po úspěšném obejití všech stanovišť je v družině čekala malá věcná i sladká odměna.

Počasí nám přálo a děti si veselé odpoledne hezky užily. 

Mistrovství ČR v plavání

Po delší covidové pauze, jsme se letos opět zúčastnili MČR v plavání, tentokrát poprvé pořádaného v Ústí nad Labem. Reprezentovalo nás tu 7 statečných plavců a plavkyň: Lia Havelková, Marťa Hanušová, Míša Štajer, Hubert Bulíček, Lukáš Kulhánek, Filip Ježek a Rosťa Středa. Protože závody začínaly poměrně časně, rozhodli jsme se využít možnosti odjet do Ústí už v pátek odpoledne a přespat na zdejších vysokoškolských kolejích.

Celý příspěvek

Mistrovství ČR v silniční cyklistice

Ve dnech 23. – 24. 5. byl račický kanál dějištěm každoročního Mistrovství České republiky v silniční cyklistice. Za náš sportovní klub Integra Hradec Králové závodili v kategorii žáci: Hubert Bulíček a v kategorii muži: Rosťa Středa s Matějem Kuličem. Hubert si vyjezdil v časovce (5 km) i silničním závodě (10 km) zlatou medaili, stejně jako Matěj Kulič (10 km časovka a 30 km silniční závod). Rosťa se pak umístil v časovce na druhém a v silničním závodě na třetím místě. Nutno podotknout, že všichni naši závodníci se během MČR chovali naprosto zodpovědně a dali do závodu vše. Hubertovi se dokonce podařilo mít průměrnou rychlost při silničním závodu na 10 km vyšší než 30 km/h. K dosaženým výsledkům všem třem sportovcům gratulujeme a těšíme se na příští ročník.