Archiv autora: Mgr. Marie Řezníčková

Národní pohár v plavání

Ve dnech 28. – 29. září 2019 se konal v Praze „Národní pohár v plavání“. Do stověžaté Prahy se sjelo kolem osmdesáti závodníků z celé republiky. Ubytováni jsme byli v hotelu Iris ve Slávistické Sonoba Aréně, kde právě probíhal fotbalový zápas. Soutěžili jsme v disciplínách 25 m prsa, znak a volný způsob. Závod probíhal v klidném a pohodovém prostředí. Naši školu reprezentovalo 5 statečných plavců. Matěj Kulič, Rosťa Středa, Míša Dubský, Tomáš Dubský a Viktorka Pánková. Všichni naši reprezentanti si zaslouží velkou pochvalu za předvedené výkony i za výbornou kázeň. Za odměnu jsme v sobotu po rozplavbách vyrazili do kavárny, kde jsme si zahráli minigolf. Také jsme si udělali výlet k Žižkovskému vysílači. V neděli se konalo finále o medaile, kterého se bohužel ze zdravotních důvodů nemohla zúčastnit Viktorka. Pak nás čekala už jen cesta vlakem do Hradce, kam jsme přijeli unavení, ale velice spokojení. Celý příspěvek

Vernisáž

Oblastní charita Hradec Králové vyhlásila minulý školní rok 9. ročník výtvarné soutěže na téma „Pomáháme seniorům“.  I naše škola se této soutěže zúčastnila. A jako každý rok jsme získali mnoho krásných cen. 25. září odpoledne proběhla vernisáž, na které jsme s vybranými výtvarníky nemohli chybět. Ve vestibulu byl připraven krásný kulturní program s výstavou prací z několika škol a nejen z Hradce Králové. Po kulturním programu začalo vyhodnocení prací. Naše škola slavila opět velký úspěch. Na 1. místě se umístila Lucie Zaplatílková, na 2. místě Jiří Balcar, David Bokůvka a Jiří Roh. Na 3. místě se umístila Natálie Kunartová. Všem oceněným gratulujeme a ostatním, kteří se této soutěže zúčastnili, děkujeme.

Výstava stále probíhá a můžete ji navštívit i vy ve vestibulu Královéhradeckého kraje na Pivovarském náměstí.

Pohádkový les

V sobotu, 21.9.2019 jsme se účastnili akce Pohádkový les. Pro rodiče s dětmi bylo připraveno 8 stanovišť se zábavnou aktivitou přibližující problematiku různých zdravotních handicapů, např.: sluchového, zrakového, pohybového, nebo mentálního handicapu a jejich vzdělávání. U každého stanoviště účastníky přivítají pohádkové bytosti, které měly děti za úkol poznávat. Konec trasy byl u Rytířského hradiště, kde bylo pro účastníky akce připraveno občerstvení a mnoho zábavných atrakcí: ukázky Hippoterapie a projížďky na koních, malování na obličej, jízda na koloběžkách. Počasí nám přálo a tak si všichni užili příjemnou sobotu.

Kroužek Kuchtík

Kuchaři a kuchařky v akci! Máme tu další školní rok a s ním i nový kroužek „Kuchtík“. Každé úterý se schází parta kluků a holek a podle receptů se učíme připravovat slané i sladké dobroty. Pečení ani vaření se nebojíme a vše se pěkně naučíme.

Držte nám palce a přejeme všem dobrou chuť!

 

Festival sportu

Na padesát královéhradeckých sportovních organizací prezentovalo 8. září 2019 svoji sportovní činnost na již 8. ročníku projektu Festival sportu, který se potřetí uskutečnil v krásném prostředí Jiráskových sadů. Návštěvníci všech generací si na vlastní kůži mohli vyzkoušet na 50 druhů známých, či méně známých sportovních odvětví, mimo jiné třeba: sportovní šerm, aikidó, squash, ragby, sportovní střelbu, billiard, golf, box, street dance či BOCCE, kterou zde prezentoval sportovní klub INTEGRA HK, působící při naší speciální škole. Pro ty nejaktivnější účastníky byla v rámci projektu Festival sportu připravena hra s názvem Hradecký dvanáctiboj, ve které mohli získat při vyzkoušení minimálně 12 druhů libovolných sportů a odevzdání hrací karty ve stánku hlavního organizátora drobnou odměnu.

Bezpečné nábřeží

Ani naše třída nemohla chybět na 2. ročníku  „Bezpečné nábřeží“.Nejvíce se nám líbil zásah vrtulníku nad hladinou Labe při záchraně tonoucího. Podívali jsme se také do útrob vrtulníku zdravotnické záchranné služby. Posadili jsme se za řídítka policejního motocyklu a skútru Horské služby, vyzkoušeli jsme si poskytnutí první pomoci. Dozvěděli jsme se i to, proč nehasit olej vzplanutý na plotně vodou. Také nás zaujaly ukázky výcviku policejních psů. Tato mimořádná akce se nám tak líbila, že už se na ni těšíme zase za rok.

Vernisáž Lucie Zaplatílkové

Ve čtvrtek 20. června 2019 se v naší škole uskutečnila výstava obrázků Lucie Zaplatílkové. Vystavené obrázky vytvořila Lucie nejen ve škole, ale i v Základní umělecké škole, kde navštěvuje výtvarný obor. V použitých výtvarných technikách – vodové a temperové barvy, koláž a linoryt – znázorňuje Lucie svůj vnitřní svět (autoportrét), nahlíží pod pokličku věcí, jež nás obklopují a znázorňuje přírodu tak, jak ji vnímá jen ona a její fantazie. Jsme pyšní na to, že se žáci naší školy dokáží zapojit do mimořádných uměleckých aktivit, jako jsou např. obory na Základních uměleckých školách.
Lucii přejeme hodně úspěchů do další výtvarné práce!

Přednáška o kočkách

Dne 5. června proběhla na naší škole přednáška o kočkách. Asistentka Vlaďka Cvejnová nám nejprve pověděla základní informace o druhu kočka domácí, poté nám představila plemeno „Kanadský Sphynx“ s ukázkou živých kocourků Bobeše a Mikeše, které doma chová. Děti se dozvěděly také mnoho zajímavosti, třeba k čemu kočkám slouží ocas, vousky nebo drápky, kolik hodin denně prospí, kolika let se dožívá, na které části těla se potí, kolikrát do roka může mít koťata a mnoho dalšího. Zájemci se seznámili s péčí o ně, viděli jejich pelíšky, oblečky, vodítka, škrabadla atd. Žáci bystře odpovídali na otázky. Nejvíce je zaujal osobní kontakt s těmito zvířaty a hry s nimi.

Referát z fyziky

 Žák třídy A2 Petr Vlček si připravil zajímavý referát do hodiny fyziky. Seznámil nás s tím, jak fungují LED pásky, k čemu se používají, jaké mají vlastnosti, kolik stojí a na co si máme dávat pozor při jejich koupi. Poučil nás o studeném a teplém světle a názorně nám ukázal, jak je nebezpečné kupovat elektrické spotřebiče u pochybných prodejců, kteří neprodávají certifikované zboží. Dozvěděli jsme se, že poškozená Li-ion baterie může způsobit požár a může nám ublížit. Nikdy bychom neměli telefonovat nebo hrát hry, když nabíjíme telefon, nikdy bychom neměli telefon nechávat bez dozoru na nabíječce. Svými informacemi Petr obohatil i žáky tříd A8, A9 a S1.
Péťo, děkujeme!

Školní výlet Mirákulum

Ve čtvrtek 13. června navštívili některé třídy naší školy zábavní Park Mirákulum ve středočeských Milovicích. Ihned za branami parku, do kterého jsme měli vstup zdarma, byli všichni žáci označeni páskou na ruku s telefonním číslem na paní učitelku; to pro případ, že by se vzdálili z dohledu a neznali cestu zpět k ostatním spolužákům. Ocitli jsme se ve světě plném překvapení, ve světě herních aktivit. Každý si našel svoji zábavu. U některých nejvíce bodovaly trampolíny, skluzavky, hrad, podzemní chodby a lanová bludiště. Jiní si oblíbili houpačky, prolézačky, pestrobarevný svět prasátka Pigyho, nebo vodní svět. Pokud někdo navštívil bludiště, našel cestu ven podobně, jako Théseus, kterému pomohla Ariadnina nit. Nevynechali jsme ani občerstvení, které bylo na mnoha místech parku a nakoupili drobné suvenýry pro sebe i pro rodiče nebo sourozence. Měli jsme velikou radost – nejen že nám počasí přálo, ale hlavně jsme se beze ztrát vrátili ke škole. Výlet se vydařil.